Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

Standart Vestel imperial tv arızası

Merhabalar
    Tv de durduk yere görüntü gitti. Ekrana hiçbirşey gelmiyor. Ses de yok ancak uydu bağladığımızda sesi geliyor.

Kartta yanık patlak bi eleman görünmüyor. Kendi çapımda elektronikle uğraşırım ama şu durumda napmam nereyi ölçmem neyi değiştimem gerektiği hakkında hiç bi bilgim yada fikrim yok. Yardımcı olabilecek var mı?

Özel Üye

Standart Cevap: Vestel imperial tv arızası

flaman yanıyormu ?

tüp kartının takılı oldu yer tüpün arkasında hafif bir ışık olmalı

free image hosting

forum üyesi

Hayır yanmıyor. olması gereken kırmızımsı ışıktan bahsediyorsunuz sanırım. Tüpün dibinde hiçbir ışık yok

Özel Üye

flaman voltajını kontrol edin

genelde düşükomajlı bir direnç üzerinden gider 1ohm 2ohm arası
    Elektronik devreler, projeler320volt.com

forum üyesi

6,8R yüksek wattlı, tüp soketinin f2 yazan ucuna gelen bir direnç var. Daha küçük direnç göremedim. tüp soketinin uçlarından mı ölçmem gerekiyo? f2 ve gnd arası?
    Bir de, kaç volt civarıdır tahmini? Hiç bi fikrim olmadığı için soruyorum, dandik bi multimetremiz var, onu da gümletmeyelim

Özel Üye

6....7v olması lazım şase ve direncin flamana giden ucunu ölçün direncin bir tarafında voltaj var diğer ucunda yoksa direnç bozuktur hiç voltaj yoksa ya smps devresinde bir arıza vardır ya da yanlış yeri ölçüyor olabilirsiniz
    Elektronik devreler, projeler320volt.com

forum üyesi

İlginize teşekkürler. Bi kaç gün içinde sorularıma devam edicem

Zaten tüpün diğer uçları rgb renk uçları. Geriye kalanlardan biri gnd olduğuna göre diğeri flaman beslemesidir. Dirençte herhangi bi kararma bile yoktu ama ölçmekte fayda var. Ancak dediğim gibi bi kaç gün içinde tekrar dönebilicem

forum üyesi
    Nereden
    SAKLIKENT

Horizantal devresine bak. bir ucu tüpe giden,dst trafosunun yanındaki soğutucuya bağlı büyük transistörün bulunduğu kısım. wattlı düşük omajlı taş direnç varsa ölç. soğuk lehim temassızlığı da olabilir bu kısımda.
    tecrüben yoksa riskli.... tv çalışırken ölçüm yapma zira bukısımda 125-135v çıkıyor..

forum üyesi

Soğuk lehim var mı diye bakmıştım şöyle bi, tabi büyüteçle fln bakmadım ama. Sorun yok gibiydi. Dediklerinizi yapıcam uygun olduğumda. Tv çalışırken ölçüm yapmak dan kastınız wattlı dirençlerin değerini ölçmek mi? Devre üzerindeyken ölçtüğümüzde direncin gerçek değerini görebilir miyiz ki?

Tecrübeliyim diyemem hatta hiç tecrübem yok. Ama uğraşırım az buçuk elektronikle. Dikkatli olucam. Cevaplarınıza teşekkürler...

forum üyesi
    Nereden
    SAKLIKENT

Alıntı cagdasbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soğuk lehim var mı diye bakmıştım şöyle bi, tabi büyüteçle fln bakmadım ama. Sorun yok gibiydi. Dediklerinizi yapıcam uygun olduğumda. Tv çalışırken ölçüm yapmak dan kastınız wattlı dirençlerin değerini ölçmek mi? Devre üzerindeyken ölçtüğümüzde direncin gerçek değerini görebilir miyiz ki?

Tecrübeliyim diyemem hatta hiç tecrübem yok. Ama uğraşırım az buçuk elektronikle. Dikkatli olucam. Cevaplarınıza teşekkürler...
    tv çalışırken voltaj ölçümü,malzeme ölçümü yapmayı kastettim. yüksek voltaj olabileceğinden riskli iş. tv kapalıyken fişi çıkarıp ölçümlerini yap.trafonun bulunduğu devredeki büyük,küçük wattlı direnç varsa ölç. büyük dirençlerin üstünde değeri yazılıdır.
    direnç devreye bağlıyken farklı değer göstere bilir. çünkü başka mazlemelerle paralel veya seri bağlı olabilirler. bir ayağını çıkarıp, yada tamamen devreden söküp ölçmek daha sağlıklı olur.

forum üyesi

3,9k değer göstermiyor. Ancak megaohm seviyesinde değer göstermeye başlıyor. O da normal bişey sanırım. 2R2 var 5 watt. O sağlam. Başka taş direnç yok. 3k9 u değiştiricem.
    Tüpün arkasındaki kartın fotolarını da koydum. Başka bakmam ölçmem gereken bişeyler var mı?

F.T
    F.T isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)
    forum üyesi

besleme devresine bak.ana voltajlarda sorun varmı.sistem kontrol voltajı normalmi.5 volt 12 volt 33 volt 110 volt gibi ana voltajları ölç.

forum üyesi

3k9 u değiştirip öyle bakayım voltajlara. Gerçi asıl sorun başka biyerdeyse değiştirdiğimiz direnç tekrar gümleyebilir Neyse, bi fişe takıp bakayım voltajlara.
    Umarım yanlış bişey yapmam bişeyleri patlatırız mazallah yada çarpılırız belli olmaz

Voltajları nereden ölçmeliyim? Tüpün arkasındaki kart üzerinde bazı noktaların voltajı yazılı. Başka nerelerden ölçmeliyim?

forum üyesi
    Nereden
    EDİRNE

Hele screeni aç bakalım ne var ne yok bir görelim
    Ekranda raster veya karlanma var mı ?
    Yalnış anlamadıysam ses ve görüntü yok ama uydu takınca ses geliyor
    Hım.
    Ses ve görüntünün tek ortak olduğu yer Tuner devresidir.
    Tuner ve Scart veya AV yi ayıran bir anahtarlama entegresi vardır 4066 gibi
    onu bir gözden geçir derim

forum üyesi

Ses sadece uydu bağladığımda geliyor. Bi direnç söktüm 3k9 5w. Onu değiştiricem, şuan elimde yok yenisi. Hallolmazsa başka şeyler aramaya devam. Ki muhtemelen hallolmayacak çünkü dediğiniz gibi sorun ses ve görüntü ayrılmadan önce, benim söktüğüm direnç sanıyorum ki sadece görüntüyle alakalı.

Bir de, 4066 yok devrede. tda entegreler var. 4661 ve 8395. Bir de kocaman entegreler var 70-80 bacaklı. Neyse, hele bi şu yanık direnci değiştireyim de...
    Konu cagdasbay tarafından (24.Haziran.2011 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

forum üyesi
    Nereden
    EDİRNE

Besleme devresiyle uğraşmana gerek yok
    besleme devresi arızalı olsa uydu bağlantısında ses te gelmez
    ben sana şemasını göndereyim bir incele bakalım
    buarada standby ışığı yanıyor mu ?

forum üyesi

Stand by ışığı yanıyor, ayrıca tv açılıyor da, yani kumandadan tuşa basıyorum, açılma sesi geliyo. pıt şeklinde yani. Kapatırken de pıt sesi yapyo.

forum üyesi
    Nereden
    EDİRNE

Yüksek gerilim geliyor mu acaba o açarken gelen pıt sesinden sonra elini tüpe yaklaştırdığında tüp elinin tüylerini çekiyor mu ?
    çekiyorsa yüksek gerilim var demektir o zaman tüp flamanı kopuk öyle bişey yoksa horzantal transistörü bozuk demektir ki bu da EHT trafosunu çalıştırmaz ki ozamanda ses te gelmez elbette
    Neyse şemasını gönderiyorum ancak şema DJVU formatında onu da pdf ye çevirecek programıda internetten indir ve kur ismi WinDJWiev
    yine yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin
    Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

forum üyesi

İlginize teşekkürler.

Yüksek gerilim gelmiyor tüpe. Tüylerimi çekmiyor tüp. Şemaya bakiyim bi...

forum üyesi
    Nereden
    SAKLIKENT

Ses sadece uydu bağladığımda geliyor. Bi direnç söktüm 3k9 5w. Onu değiştiricem, şuan elimde yok yenisi. Hallolmazsa başka şeyler aramaya devam. Ki muhtemelen hallolmayacak çünkü dediğiniz gibi sorun ses ve görüntü ayrılmadan önce, benim söktüğüm direnç sanıyorum ki sadece görüntüyle alakalı.

Bir de, 4066 yok devrede. tda entegreler var. 4661 ve 8395. Bir de kocaman entegreler var 70-80 bacaklı. Neyse, hele bi şu yanık direnci değiştireyim de...
    Söktüğün direnç tv de horizantal diye bilinen devrenin parçası eğer yanlış değer veya hiç değer göstermiyorsa yenile. horizantal kısmı çalışmazsa görüntü çıkmaz,dst trafosu çalışmaz,trafo çalışmayınca tüp voltajlarıda çıkmaz. haliyle tüpte ne flaman ışıkları yanar nede bir görüntü çıkar.

- Başka kısımlarda arıza olsa bir ihtimal tv açılmaz(besleme ve sistem kontrol vb gibi). av'ye geçmez yayının sesinide duymazdın.
    -DST trafosunun ayarlarıyla oynama sonra düzeltmeye çalışırsın. şimdilik direnci değiştir.

forum üyesi
    Nereden
    EDİRNE

Öncelikle besleme voltajı olan +112 voltu kontrol et
    bu voltaj yüksek gerilim trafosuna gelmek için R607 2R2 4W dirençten geçer
    direnç sağlam mı ?
    horzantal transistörü TR602 BU506D sağlam mı
    Transistör bozuk veya ısınma varsa C609 10uF 250V mutlaka değiştir
    Birde C612 kondansatörünü gözden geçir

forum üyesi

İlgilenen herkese teşekkürler. 3k9 taktım ve çalıştı. Bir problem yok. Yalnız emin olmamaklar birlikte, trafonun ayarlarıyla daha önce az biraz oynamış olabilirim. En azından oynasam mı diye düşündüğümden eminim
    Ayarlar neyi etkiliyor? Kontrol etmem gereken bişey var mı?

Bir de, tv çalıştı ama, direncin yanmasına sebep olan başka birşey olabilir mi? Oldu deyip kapatiyim mi yoksa? Zira yakınındaki kondansatörlerde şişik yada patlak görünmüyor. Ölçmem gerekir mi?

forum üyesi
    Nereden
    SAKLIKENT

İlgilenen herkese teşekkürler. 3k9 taktım ve çalıştı. Bir problem yok. Yalnız emin olmamaklar birlikte, trafonun ayarlarıyla daha önce az biraz oynamış olabilirim. En azından oynasam mı diye düşündüğümden eminim
    Ayarlar neyi etkiliyor? Kontrol etmem gereken bişey var mı?

Bir de, tv çalıştı ama, direncin yanmasına sebep olan başka birşey olabilir mi? Oldu deyip kapatiyim mi yoksa? Zira yakınındaki kondansatörlerde şişik yada patlak görünmüyor. Ölçmem gerekir mi?
    tebrikler.
    Direncin bozulması tv nin yaş itibariyle 10 yaşının üstünde olması ve malzemelerin aşınması.kullanım ömürlerinin bitmesine neden olabiliyor.
    tv ekranında bulanıklık,parlaklık veya beyaz çizgiler yoksa ayarlarını fazla kurcalamamışındır. görüntü anormallik varsa aşağıdaki ayarları yapabilirsin.
    dst yüksek voltaj trafosunun üstünde altlı üstlü iki adet ayar tirimpotu var. üsteki ayar tv deki görüntünün netliğiyle alakalı. görüntüyü netleştirip bulanıklaştırır.
    ikinci ayar da ışık screen denilen ışık,parlaklık ayarı. bu ayarla oynadıysan tv deki görüntü çok parlak,çizgili veya karanlık çıkabilir.
    eğer ışık ayarı çok parlak ve çizgiliyse.kumanda üzerinden ışık ayarını(parlaklığı) sona al. netlikayarı(kontrastı) sona al.
    ikinci ayar trimpotunu yavaş yavaş düşür tv ekranında beyaz çizgiler kaybolup,normal bir siyah görüntü kaldığında ayarı bırak.
    kumanda üzerinden düşürdüğün ayarlar normal seviyesine getirilir. trafonun ayarı bu kadar.

forum üyesi

Görüntü biraz soluk gibi geldi aslında ama oynamaya gerek duymadım ayarlarla. Önemsencek derecede bişey yoktu. Yardımlara tekrar teşekkür. Arka kapak kapatılmıştır

forum üyesi
    Nereden
    EDİRNE

Vatana millete hayırlı olsun

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)