Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    SsEeRrCcAaNn
    Nereden
    T.dağ

Standart Kayan Yazı Mantığı

Arkadaşlar Selam.. Sitedeki ve internetteki kayan yazıları inceledim ve hepsi birbirinden güzel.. Fakat anlayamadığım çözemediğim bir yönleri var.. Belki Size basit gelebilir ama bu projelerde yazının kayması nasıl işliyor.. ? yani tamamen çalışma mantığını tam alamadım.. mesela ben kendim yapmaya kalksam böyle birşey gerekli mantık nedir.. Pic BASiC dilini kullanıyorum arkadaşlar kodsal olarak tam mantığını verebilirseniz gerçekten kafamdaki bir çok soru işareti kalkacak.. çok inceledim ama mantığını alamadım..her türlü dökümantasyon yada makale yada anlatım olabilir..

Kolay gelsin..
    Artık Bir İnsanın Önüne Bir Bilgisayar vererek Onu Daha Üretken Yapmıyoruz..O günler Geride Kaldı..

Jalv2 Türkçe Kaynaklar

Asst. of Flight Technician

super Moderator
    Nereden
    Nerden geldik nereye gidiyoruz

Standart Cevap: Kayan Yazı Mantığı

Merhaba ETE hocamız 12 yada 13.dersinde bu konu üzerine değindi ve kendisinin 74hc595 ile ilgili açıklamaları forumda vardır daha öncede aynı başlıklardan açıldı. Başlığı açmadan lütfen aramayı dene?

Surfing...

evet 3L3CTRO ete hocanın bu konuyla ilgili dersleri vardı galiba ama daha kapsamlı bi iblgi olsa güzel olur

SsEeRrCcAaNn
    Nereden
    T.dağ

Alıntı aykut54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ETE hocamız 12 yada 13.dersinde bu konu üzerine değindi ve kendisinin 74hc595 ile ilgili açıklamaları forumda vardır daha öncede aynı başlıklardan açıldı. Başlığı açmadan lütfen aramayı dene?
    Dostum yapılanları inceledim ama pek mantığını anlayamadım..ETE hocanın derslerini gözden kaçırmış olmalıyım teşekkür ederim...

Kolay gelsin..
    Artık Bir İnsanın Önüne Bir Bilgisayar vererek Onu Daha Üretken Yapmıyoruz..O günler Geride Kaldı..

Jalv2 Türkçe Kaynaklar

özel üye
    Nereden
    İstanbul

Yaklaşık 1 ay beklerseniz satır tarama yöntemi ile 74hc595 entegresi ile mantığını anlatmayı esas alan ve komutlarınıda paylaştığım bir döküman hazırlıyorum.
    Kişisel web sitem: www.GokhanBeken.com

ETE
    misafir

Kayan yazı mantığını geçenlerde bir yerde açıklamıştım. Yine açıklayayım.

Gözünüzde 32 sütundan oluşan ve 8 adet satırdan oluşan bir matriks tablosu canlandırın.

Her bir sütun yine 8 adet led den oluşmaktadır. Önce matriks sistemde yazı gösterimi nasıl yapılıyor onu açıklayayım. Bu açıklamada en çok kullanılan ve bana görede işin doğrusu olan satır tarama mantığına göre açıklama yapacağım. Bu sistemde karekterler 8 adet satır bilgisinden oluşur. Önce en üst satır bilgisi sutunda tarafında yer alan bir shift registerden 8 bit olarak verilir. Diyelimki verilen bilgi XXX__XXX şeklinde bir bilgi olsun
    Burada X ler HIGH _ ise LOW bitleri ifade etmektedirler.
    Bu bilgi matrikse verilir verilmez en üst satır aktif hale getirilerek o satırdaki ledlerin bilgiye göre yanması sağlanır. Bu bilgi matriksde 2 ms kadar tutulur. Satır tekrardan söndürülür. Bu arada shift registere 2 satır bilgisi 8 bit olarak yüklenir ve bilgi matrixe verilir. Aynı anda da 2. satır aktif hale getirilir ve bu sefer 2. sıradaki ledler yakılmış olur.
    Buda orada 2ms tutularak aynı işlem bu sefer 3. satır için daha sonra 4-5-6-7 ve 8. satırlar için yapılır.
    Yukarıdan aşağıya doğru satırların 2 ms süre ile yakılıp söndürülmesini göz algılayamaz ve bütün ledlerin yanık olduğunu zannederek beyinde orada oluşturulan karekter belirmiş olur.
    Aynı mantık diğer matrixler içinde geçerli olup bu şekilde bütün matrixde karekter gösterimi sağlanır.

Şimdi gelelim kaydırmaya,
    32 sütun olduğuna göre matriksimiz 4 matrixden oluşmaktadır. O halde 4 adet shift registerimiz olması gerekir (satır bilgilerini verdiğimiz). Bütün matrikslerde karekterler ekrana verildikten sonra bunu bir kaç defa tekrarlarız. Böylece bilgi gözümüzde iyice pekişir. Daha sonra ilk matrixe verdiğimiz bütün satır bilgilerini birer bit sağa kaydırırsak,
    Bunlarıda yeniden matrixlere verirsek bütün karekterler bir bit sağa kaymış olacaktır.
    İlk satır bilgimiz 11100111 şeklinde idi. Bunu 1 bit sağa kaydırırsam 01110011 şeklini alacaktır. Burada dışa taşan en sağdaki bit hemen bir sonraki satır bilgisini taşıyan değişkene verilerek bilginin oradan devam etmesi sağlanır.
    Bunu açıklamak için 4 adet 1. satır bilgisini incelemekte yarar var. Matriximide ilk satır bilgileri şöyle olsun.

11100111 01100011 11001100 00111000 bunları 1 bit sağa kaydırırsam;
    01110011 10110001 11100110 00011100 bunları tekrar 1 bit sağa kaydırırsam,
    00111001 11011000 11110011 00001110 bu şekilde kaydırmaya devam edip bunları matrixe verirsem bütün karekterler yavaş yavaş sağa doğrukayacak en sondaki karekter ise yavaş yavaş kaybolacaktır. Oradan açığa çıkan kaydırılmış bitleri bu sefer sol baştaki bitlere verirsem sağdan kaybolan karekter yavaş yavaş soldan belirmeye başlar. İşin temel mantığı budur.

Ete

SsEeRrCcAaNn
    Nereden
    T.dağ

ETE Hocam Teşekkür ederim aslında aradığım açıklayıcı pragraf tamamı ile buydu..Pic basic ile o kadar biti yan yana koyup kaydırmanın elbette yolu vardır da ben bilmiyorum neyse araştıracağım ilgin için teşekkür ederim.. allah parmaklarına güç versin ki klavyen hiç pas tutmasın )

Kolay gelsin..

Jalv2 Türkçe Kaynaklar

ETE
    misafir

Bir satır bilgisi örnek vermek gerekirse 74HC595 ile verilebilir.
    Bu registere verilen ilk bilgi %01110011 olsun ve bunun değişken adı Satır-1 olsun
    Satır-1=Satır-1<<1 şeklinde bir komut verirsen bütünbitler tek bit sola doğru kayar (çiftokun yönüne göre). AYnı şekilde Satır-1=Satır-1>>2 dersen bu sefer bütün bitler 2 bit sağa kayar. Komut budur.
    Bu şekilde bitleri kaydırıp yeniden 595'e verirsen senda yazının üst satırını kaymış olarak görürsün. Bütün satırlara aynı işlemi uygularsan karekterin kaydığını görürsün.

Kaydırma yönüne göre boşalan bitlerin yerine yenilerini koymazsanız ekrandan yazı yavaş yavaş kaybolur. Ama yenisini koyarsanız yeni karekterler ekranda belirir. Temel mantık böyle

Ete

SsEeRrCcAaNn
    Nereden
    T.dağ

İlginiz için teşekkür ederim.. bunu biliyorum ama Aslında Bİlmek istediğim 11100111 01100011 11001100 00111000 gibi satır var aynı anda hepsini kaydırma mantığı.. belki salakça ama öğrenme yolundayım.. teşekkür ederim.. Bu arada ETE bey özel hayatınıza girmek istemem ama siz ne iş yapıyorsunuz..?

Kolay gelsin...

Jalv2 Türkçe Kaynaklar

özel üye
    Nereden
    İstanbul

11100111 01100011 11001100 00111000 gibi bir değeri 8*4=32 sutunluk dizi değişkene koyup.
    yani;
    bilgi_degiskeni[32]={1,1,1,0,0,1,1,1,0,1,1,0,0,0,1,1,1,1,0,0,1,1,0,0,0,0,1,1,1,0,0,0}

ilk anda hepsini 74hc595 e gönderip sonra 2.den başlayarak gönderip sonra 3. den başlayarak gönderip böylece 32. karaktere kadar devam edince yazı sola doğru kaymış oluyor.

ETE hocam sanırım siz daha farklı bir yöntem uyguluyorsunuz?
    Kişisel web sitem: www.GokhanBeken.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)