Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

flash Elektrik Motorundan Dinamo Yapımı Yardım

Arkadaşlar internette gördügüm kadarıyla ac motorları dinamoya ceviriyorlar bende birkaç elektrik motorunu söktüm ve dinamo yapabilmek için ugraşıyorum.Bu dinamoyla pvc den kanat yapıp rüzgar jeneratörü yapacagım... Daha önceleri tek bir hevesim vardı bir inverter yapsam, aküleri doldurma bişey degil diyordum ama inverteri yaptıkatan sonra iş geldi cattı aküleri doldurmaya... Şimdi gittigidiyordan neodyum mıknatısı sipariş verdim gelince yapmaya başlıyacagım aklıma bir kaç soru takıldı o soruları sormak istiyorum

1.Aşagıda birince resimdeki nüve mi denir bilmiyorum rotorun çevresini saran bobin sarılacak olan sabit parcaya neyse ben öyle diyorum şimdilik.

Nüveye ben bobin sarıcam ama bu bobinlerle ilgili fazla bilgim yok acaba ben bu nüveye ince bobin telimi sarsam yoksa kalın sarsam daha iyi performans alırrım ve acaba kaç tur sarmalıyım malum bu bilgileri bilmeden işe başlarsam iş bittiginde bide işe yaramazsa emege yazık...

neyse ikinci sorumsa diğer resimdeki bobini sarılı motora mıknatısları koyup mu denesem iyi bir performans alır mıyım acaba ??

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekürler...

forum üyesi

Standart Cevap: Elektrik Motorundan Dinamo Yapımı Yardım

Ben biraz bilgi vereyim. öncelikle 1. resimdekini yaparsan senin için daha iyi olur. Bu resimdekinde rotor kısmında muknatısların olacak KGKGK (Kuzey-Güney-Kuzey) şeklinde mıknatısları yerleştireceksin. Yerleştirirken aynı kutuplar hiç biraraya gelmeyecek. Siyah olan nüveye de bobini saracaksın ne kadar çok tur atarsan o kadar volt fazla alırsın. ne kadar kalın sararsan o kadar akım fazla alırsın. İnce telle çok tur atarsan bir birlerine paralel bağlayarakta akım elde edersin. Tamamen senin tasarımına kalmış. Çoğu şeyide deneyerek bulacaksın. Mesela rotoru matkaba bağlayıp döndür. Dönerkende. sargıları bir birine en uygun şekilde bağla. yalnız paralel ve seri bağlamalarda eşit sayı kullanmaya çalış mesela 4'erli seri bunlarıda paralel bağla. veya 4'erli paralel ve bunlarıda seri bağla.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

saygılar...

forum üyesi

peki bu sarımlar yarıklara rasgelemi takılacak bendeki motorda32 yarık var bu nasıl olacak her yarık seri olsa 32 tane 10 spir mesela her yarığa gelecek şekildemi olacak

forum üyesi

Hocam çok açıklayıcı anlatmışsınız teşekkür ediyorum.(underlater)Tamamı bittiğinde formda paylaşacağım.

----------

Alıntı murat3854 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki bu sarımlar yarıklara rasgelemi takılacak bendeki motorda32 yarık var bu nasıl olacak her yarık seri olsa 32 tane 10 spir mesela her yarığa gelecek şekildemi olacak
    Hocam internette araştırdıgım kadarıyla nüveye sarılacak olan bobini her nüveye degilde atıyorum 1 ve 3 nüveninin kollarına saracaksın diger bobinide 2 ile 4 cü kollara saracaksın yani bobinler iç ice olacak

Yani şahsen ben öyle sarmayı düşünüyorum
    Umarım anlatabilmişimdir.Zor ya bu bobin işleri zaman alıyor.....

forum üyesi
    Nereden
    Isparta

Merhaba;böyle modifiyeler tecrübe ve bilgi ister.Yani ilk başlayanlar için oldukça zordur.R.Enerjisi ile üretim başlangıçta küçük düşünülüyorsa hazır DC motorlardan yapmanızı tavsiye ederim.Fırçalı yada step motorlar küçük çap için yeterlidir.
    Amacım;caydırmak değil kendi çapımda bilgi vermektir.
    Yinede hem öğreneyim hem yapayım diyorsanız,yardımcı olurum.Zaten ayrı bir konu başlığı açarak bu konu hk.(rüzgar enerjisi üretimi,sabit mıknatıslı alternatör,Ş.ünitesi v.b.)bir paylaşım yapmayı düşünüyorum.
    İlk paylaşımım;R.E. için istenilen alt.ler genelde sabit mıknatıslıdır.En iyi verimi almak adına 3 faz bobin sarımı yapılır.Benim genelde yaptığım alternatörler AC motordan modifiyedir.Ör;
    220-380VAC 2-3 kw.,nüvesi 36 oyuklu(ankuşlu) bir asenkron motor düşündüğümüzde;
    36 oyuklu nüve için 12 tek kutup mıknatıs,3 faz her fazda 6-12 bobin tasarlanır.Tabi bu teknik genel kabûl gören teknikdir.Yoksa nüvesi 36 oyuklu bir motor 6-12-24-36 ve 48 mıknatıslıda yapılabilir.İşte 3 faz sarılmış bir alt.de düşük dv.de şarj akımına başlaması için bağlantı şekli yıldız yapılır,yüksek akım istenirsede bağlantı üçgen yapılır yinede üçgen pek tercih edilmez.
    Akabinde;doğrultma ve Ş.Kontrol.Evet tam doğrultma tercih edilmeli,Ş.Ü.de en az % 99 ve üstü verimle çalışmalı,akü durumuna göre(sulu,kuru,jel)hem üretimi en iyi şekilde değerlendirmeli hemde akü dolduğunda yada fazla üretimde aküyü mükemmel korumalıdır.
    Şimdilik burada keseyim,evet uzun oldu ama bu konuya değer.

forum üyesi

Merhaba
    Yıldız bağlantı nasıl yapılıyor.resim ekleyebilirmisiniz.bir de rotorun üzerine mıknatıslar ne ile yapıştırılıyor?
    Şimdiden teşekkürler.saygılarımla

forum üyesi
    Nereden
    Isparta

Yıldız bağlantı,her faz sargılarının başlangıç(giriş)uçları birleştirilip çıkış uçları doğrultulup akım alınır.Mıknatısları rotora güçlü epoxy ile yapıştırıp üzerine polyester döküyorum.İnternetim müsait olmadığından resim ekleyemiyorum.

forum üyesi

teşekkürler.peki mıknatıs sayısının fazla olması fazla enerji anlamınamı gelir?

forum üyesi

evet mıknatıs ne kadar güçlü olursa o kadar enerji elde edersin.
    enerji:
    sarım sayısına
    mıknatısa
    ve hareket hızına bağlıdır

forum üyesi

Alıntı medetkerem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet mıknatıs ne kadar güçlü olursa o kadar enerji elde edersin.
    enerji:
    sarım sayısına
    mıknatısa
    ve hareket hızına bağlıdır
    Peki 20x20x2 mıklatıs temin edebildim.bunlar işimi görürmü?
    Saygılarımla,teşekkürler

forum üyesi
    Nereden
    Isparta

Aslında; mıknatıs gauss şiddeti arttıkça alınan enerji artar fikri yanlıştır yada eksik kalır.Önemli bir kuralda alt.ün miline uygulanan tork.Özetle;mile uygulanan tork,tel çapı,mık. gauss şiddeti,mık.sayısı,faz sayısı ve faz bağlantısı hepsi birbirine uyumlu olmalıdır.Mık.adedinin fazla olması elbette daha düşük devirde daha yüksek gerilim dolayısıyla daha yüksek frekans (hz.) almamızı sağlar.Ör;şu an mevcut kendi yapımım alt.ler var elimde.12 mık.lı olan 500 dv.de 50 Hz. 64 mık.lı olan 94 dv.de 50 Hz. üretimle çalışıyor.Yani bu rakamlar bu sayılara uygun yapılmış tüm alt.ler için geçerlidir.Kolay gelsin.

forum üyesi

Alıntı malisert32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında; mıknatıs gauss şiddeti arttıkça alınan enerji artar fikri yanlıştır yada eksik kalır.Önemli bir kuralda alt.ün miline uygulanan tork.Özetle;mile uygulanan tork,tel çapı,mık. gauss şiddeti,mık.sayısı,faz sayısı ve faz bağlantısı hepsi birbirine uyumlu olmalıdır.Mık.adedinin fazla olması elbette daha düşük devirde daha yüksek gerilim dolayısıyla daha yüksek frekans (hz.) almamızı sağlar.Ör;şu an mevcut kendi yapımım alt.ler var elimde.12 mık.lı olan 500 dv.de 50 Hz. 64 mık.lı olan 94 dv.de 50 Hz. üretimle çalışıyor.Yani bu rakamlar bu sayılara uygun yapılmış tüm alt.ler için geçerlidir.Kolay gelsin.
    Teşekkürler hocam.sizin gibi değerli,ufkumuzu aydınlatacak insanlara kesinilikle ihtiyacımız var.sağ olun.
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)