Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 24 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

Standart dc motor yön kontrol yardım

herkese slm. arkadaşlar bi devreye ihtiyacım var. öncelikle nasıl çalışması gerektiğini anlatayım. bir dc motor için yön kontrolü yapmak istiyom. 2 ayrı düğmesi olcak.birine basınca sağa döncek ötekine basınca sola döncek. buna benzer bir sürü şey buldum ama hepsi pic uygulamalı.ben picten anlamadığım için yapamıyorum. pic olmadan böyle bişey yapmak mümkün mü? yardım edebilecek birileri varsa çok sevinirim. saygılar...

forum üyesi
    Nereden
    istanbul

Standart Cevap: dc motor yön kontrol yardım

dc motor yön kontrol yardım-motor.jpg

forum üyesi

Arkadaşım sana en basitinden bu kücük oyuncak kablolu kumandalı arabalarda kullanlan şekildegi gibi bir grafik cizmeye calıştım.

Nasıl İşedigini anlatıyım.
    İlk olarak bu elektrik girişi yapıyorsun(Pil,Akü gibi)
    sonra motorun kumandanın cıkış yerlerine baglıyosun daha sonra orada 2 tane buton var onlardan birine bastıgında altaki eksi kutpuna degiyor ve elktrik o uctan eksi şekilde ilerliyor.Eger diger dügmeye bastıgında bu sefer o motora giden kolun ucu eksi kutbuna degiyor ve böylece elktrigin yönünü bu şekide degiştrince botorda farklı yönlere dönüyor.Yapamam dersen bunu bi oyuncakcıdan kablolu kumandalı araba alabilir ve kumandasını kullanbilirsin cok ta pahalı oldugunu sanmıyorum.Kolay Gelsin
    Konu musa-90 tarafından (19.Mayıs.2009 Saat 15:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: Otomatik mesaj birleştirme

forum üyesi

Alıntı musa-90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım sana en basitinden bu kücük oyuncak kablolu kumandalı arabalarda kullanlan şekildegi gibi bir grafik cizmeye calıştım.

sonra motorun kumandanın cıkış yerlerine baglıyosun daha sonra orada 2 tane buton var onlardan birine bastıgında altaki eksi kutpuna degiyor ve elktrik o uctan eksi şekilde ilerliyor.Eger diger dügmeye bastıgında bu sefer o motora giden kolun ucu eksi kutbuna degiyor ve böylece elktrigin yönünü bu şekide degiştrince botorda farklı yönlere dönüyor.Şekli biraz kötü cizdim ama Umarım yardımcı olmuşumdur.

sonra motorun kumandanın cıkış yerlerine baglıyosun daha sonra orada 2 tane buton var onlardan birine bastıgında altaki eksi kutpuna degiyor ve elktrik o uctan eksi şekilde ilerliyor.Eger diger dügmeye bastıgında bu sefer o motora giden kolun ucu eksi kutbuna degiyor ve böylece elktrigin yönünü bu şekide degiştrince botorda farklı yönlere dönüyor.Yapamam dersen bunu bi oyuncakcıdan kablolu kumandalı araba alabilir ve kumandasını kullanbilirsin cok ta pahalı oldugunu sanmıyorum.Kolay Gelsin

yardımın için çok teşekkür ederim. ama anlatırken eksik anlatmışım sanırım. sizin çizdiğiniz şekilde düğmelere basık tutmanız gerekiyo.(en azından ben öyle anladım) ama ben düğmeye basıp elimi çekince dönmeye devam etmesi gerekiyo... yinede çok teşekkür ederim...
    Konu profahmet tarafından (19.Mayıs.2009 Saat 16:33 ) değiştirilmiştir.

forum üyesi

Ewet dedidign gibi dügmelere basık tutunca hareket yönü degişiyor.Anlatırken eksik anlatmışım haklısın.

forum üyesi

Alıntı indüktans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  motor.JPG
Görüntüleme: 1352
Büyüklüğü:  14,5 KB (Kilobyte)
    aradığım bu işte teşekkür ederim. ama bi sorum daha olcak. bu tarz bi devreyi minimum 12 voltlamı çalışır. daha düşük voltla çalışırmak için ne yapmak lazım? çok çok teşekkürler emeğiniz, yardımlarınız için. saygılar...

forum üyesi
    Nereden
    istanbul

Buyur kardeş. devreyi tam istediğin gibi çizdim.
    butona 1 kere basınca motor çalışır tekrar basınca durur.
    devre 5v ile 12v arası rahat çalışır.
    dc motor yön kontrol yardım-motor-yon.jpg
    Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

forum üyesi

Buyur kardeş. devreyi tam istediğin gibi çizdim.
    butona 1 kere basınca motor çalışır tektat basınca durur.
    devre 5v ile 12v arsı rahat çalışır.

Resmin ismi:  motor yön.JPG
Görüntüleme: 1499
Büyüklüğü:  80,5 KB (Kilobyte)
    misal 1nolu batona basınca sağa dönüyosa 2 nolu butona basınca direk yön değiştirip sola dönmesi gerekiyo.sonra tekrar 1 e basınca yön değiştirip sağa dönücek ve bu böle devam edicek. bu durumda sizin açıklamanıza uymuyo? ilk mesajımda böyle açıklamıştım. acaba devreyi doğru çizip açıklamayı mı yanlış yaptınız. yanlış anlaşılmak istemem ama bunu yapmak istiyorum ve yanlışlık varsa emeğim boşa gider...

forum üyesi
    Nereden
    istanbul

aynen öyle...
    devreyi denemek için proteus isis programını kullanabilirsin.
    ekteki dsn dosyasını bu program ile aç ve devreyi çalıştır.

bu arada, kontak sışraması olayı gerşekleşirse 10k direçlere paralel 100n kondansatör bağla.

Alıntı balci22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    misal 1nolu batona basınca sağa dönüyosa 2 nolu butona basınca direk yön değiştirip sola dönmesi gerekiyo.sonra tekrar 1 e basınca yön değiştirip sağa dönücek ve bu böle devam edicek. bu durumda sizin açıklamanıza uymuyo? ilk mesajımda böyle açıklamıştım. acaba devreyi doğru çizip açıklamayı mı yanlış yaptınız. yanlış anlaşılmak istemem ama bunu yapmak istiyorum ve yanlışlık varsa emeğim boşa gider...
    Konu indüktans tarafından (19.Mayıs.2009 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: Otomatik mesaj birleştirme

super Moderator
    Nereden
    İstanbul

eğer röle kontaklarının sesi rahatsız ederse bu şekilde H köprüsüylede yapabilirsin motorun üstündeki +12V yazan yere motorun kaç voltluksa onu vereceksin.

forum üyesi

Alıntı erdemefe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer röle kontaklarının sesi rahatsız ederse bu şekilde H köprüsüylede yapabilirsin motorun üstündeki +12V yazan yere motorun kaç voltluksa onu vereceksin.
    hocam bunu baskı devresi ve eleman yerleşim şemasını da istesem çok mu olur acaba?? saygılar...

super Moderator
    Nereden
    İstanbul

bende yarın çizerim desem bugün biraz işim var

forum üyesi

Standart Cevap: dc motor yön kontrol

merhaba arkadasım.aynı sorunla ben yaşamıştım.internetten dc motor kontrol için söyle bişey bulmustum.ve similasyon olarak calıstırdım.

motor diriver.gif

HBridgeSchematic dc motor.gif
    Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri dc motor yön kontrol yardım-volume-pot-motor-diriver.gif   dc motor yön kontrol yardım-hbridgeschematic-dc-motor.gif  

super Moderator
    Nereden
    İstanbul

fakat bu devre sadece butona basildigi surece calisir arkadas boyle istemiyorki

forum üyesi

ben yalnış anlamısım kusura bakma.

forum üyesi

Standart Cevap: dc motor yön kontrol

Alıntı CESMEALİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadasım.aynı sorunla ben yaşamıştım.internetten dc motor kontrol için söyle bişey bulmustum.ve similasyon olarak calıstırdım.

motor diriver.gif

HBridgeSchematic dc motor.gif

selam. hocam yardımlarınız için teşekkürler. yukarıda similasyondan bahsetmişiniz. dolayısıyla proteus tarzı programı kullanmayı biliyosunuz diye düşündüm. eğer biliyorsanız ekte gönderdiğim devrenin baskı devresini ve eleman yerleşim planını buraya ekleyebilirmisiniz.saygılar...

forum üyesi
    Nereden
    istanbul

Alıntı erdemefe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erdemefe, H köprüsü bu şekilde yapılmaz. pull-up direncini eklemeyi unutmuşun. yoksa transistörler kısadevre yapar. lütfen hatalı devre çizip milleti ziyana sokmayın.

bu devrede röle kullanmak daha sağlıklı olur. transistörde ısı sorunuda açığa çıkar.

benim bahsettiğim kontak sışraması farklı bir olay. butona basma sırasında bir miktar ark oluşuyor ve digital devreler bu araktan kolay etkilenir. butona 1 kere basınca arktan dolayı sankı 5 kere basıp çekmiş gibi davranabilir. bunu önlemek için 10k dirençlere paralel olarak 100n kondansatör bağlayın.

super Moderator
    Nereden
    İstanbul

kardes daha once hic H koprusu yapmadim semalarda hep boyle gordugum icin simulasyonda da calistigi icin arkadasa bole bisey onerdim ama dedigin dogru simdi bende denedim calismadi bende merak ettim nasil olur H koprusu neden bu sekilde calismadi

ISPARTA
    Nereden
    ISPARTA

base lerin ortak ucuna + verilirken diğer base lerin ortak ucuna da - verilecek
    Konu antivir-US tarafından (24.Aralık.2009 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir.

forum üyesi

Thumbs up Cevap: dc motor yön kontrol yardım

Resmin ismi:  motor.JPG
Görüntüleme: 1352
Büyüklüğü:  14,5 KB (Kilobyte)
    selamlar herkeze
    tam 2 gündür motor devir yönüyle uğraşıyorum kendim elektrik mezunuyum ama bir türlü becerememiştim. 10 yılı aşkın mesleğimden uzak bir işle meşgul oldum çok şey unutmuşum.sırf indüktans nickli arkadaşa teşekkür etmek için foruma uye oldum eline koluna ve emeklerine sağlık inanın beceriksizliğimden dolayı bugun 2. gun oldu kafayı yemek üzere idim 8 saat bir fiil şu basit devreyi çözmek için uğraştım bugune ve bu saate kısmetmiş allahın izniyle. şimdi rahatladım allah razı olsun arkadaşlar paylaşmak güzel bunu şimdileri daha da iyi anlıyorum indüktans nicli arkadaşım tekrardan eline koluna ve emeğine sağlık başarılar dilerim sana ....

forum üyesi

forum üyesi
    Nereden
    tarsus

En basit ve istedigin gibi bir devre

forum üyesi
    Nereden
    harran

arkadaşlar indüktans kullanıcısının verdiği motoryön.dsn baskı devresini çizebilirmisiniz.ben uğraştım olmadı.biraz acamiyim.dosyayı ekte verdim

malzemeler
    CD4013BE ENTEGRE
    HHC66A(T73) 12V RÖLE
    C33725 TRANSİSTÖR

forum üyesi

yahu beyler birisi şu H köprüsünün çalışmasını anlatsın ...... lütfeeennn

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)