Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 83 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Moderator
    Nereden
    ANKARA

anos PCB çizimi!!!

Merhabalar arkadaşlar bu akşam aresde çizim yaparken birden aklıma site geldi ve şöle bir konu açmak geçti aklımdan bilindigi üzere proteus ares de baskı devre tasarımı yapmaktayız az çok hepimiz bi bilgiye ve çizim yöntemine sahipiz sizden istegim ares de tasarım yaparken nelere dikkat etmeliyiz,nasıl bir çizim yapmalıyız,tasarımı nasıl düzenleştirip ve güzel hale getirebiliriz bunları beraber paylaşalım istedimki hepimiz güzel eksiksiz ve çalışan devreler tasarlayabilelim şimdiden hepiniz yardımları için canı gönülden teşşekür ediyorum...

super Moderator
    Nereden
    Nerden geldik nereye gidiyoruz

Standart Cevap: PCB çizimi!!!

Birkaç kelam edeyim;
    Örneğin ares'te standart direnç için res40 seçiyoruz. Bu modelin pad genişliği yakşalık olarak 70...30 bunu çıktı aldığımız zaman baskı devrede iğne ucu gibi çıkıyor ve matkap ile deldiğimizde ortada pad olmuyor ne yapacağız o zaman res40 dirençteki pad'i 80..30 ya da 90...30 yapsak daha iyi olur.

Örneğin entegre seçeceğiz dip16 bunlarında padlerini büyültmemiz lazım.
    Akım çok çekilen yolların kalın olması gerekir.Yüksek akımın geçeceği yollar kesinlikle düz bir çizgi olarak çizilmemesi gerekir. Köşegen tarzı çizilmesi uygun olur.Kısa devreden oluşabilecek olaylar bu elemanlar arasında düz çizgiden meydana gelir. Bu hadisat yüksek akımlı ya da hassas uygulamalarda meydana gelir.

Baskı devreyi yapabildiğimiz kadar küçültmek birde pcb köşegenlerine yükseltme ya da pcb'yi yüksekte tutması için pad eklememiz gerekir.

Pcb BOTTOM ya da TOP ile çizdiğimizde boş kalan yerleri kaplasak görüntü daha iyi olur.

Aklıma gelenler bunlar şimdilik. Bunları uyguladığında güzel bir tasarım yaparsın. En iyi baskı devre hibrit tarzında küçültülmüş baskı devre.

Forumda bu işe gönül vermiş arkadaşların yorumuda gelecektir.

Sağlıcakla

Moderator
    Nereden
    ANKARA

Elbette aykut abi ''Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var''
    diye boşuna dememişler birlikte bir çok şeyin üstesinden gelebiliriz sadece ben degil forumdaki ve ziyaretci olarakda sitemize gelen arkdaşların hepsinin pcb hakkın bilgi sahibi olması ne güzel bir şey olur.TEŞEKKÜRLER

forum üyesi

bu konuyu sonuna kadar destekliyorum ares hakkında yeterli türkçe kaynak yok olanlarda sadece menüleri anlatıyor.bu konuyu bilen arkadaşlar resimli anlatım şeklinde
    baskı devreyi anlatırlarsa memnun kalırız...

forum üyesi
    Nereden
    İstanbul

@aykut54e bir çok konuda katılıyorum.
    Benimde bu konu hakkında söylemek istediğim birkaç şey olacak.

1- Çizilen PCB'lerde yol kalınlığından çok bütünlük önemli bence.
    Yapılan PCB'lerde yollar ne kadar bütün, derli toplu olursa basım işlemide o kadar sorunsuz olur.

2- Otomatik çizim kullanmaktansa manuel çizimden yanayım. Her hattın görülerek çizilmesi gerekli. Otomatik çizimin çoğu zaman sadece zaman kaybı.
    PCB çizmenin zevke dönüştüğü noktada bu konuda ne demek istediğimi daha net anlayacağınızı düşünüyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, yeri geldikçe yardımcı olmaya çalışırım.

Yaptığım birkaç basit PCB örneğini fikir olması açısından ekliyeyim.
    http://img526.imageshack.us/img526/4422/88013261.png
    http://img192.imageshack.us/img192/8458/69832910.png

http://img202.imageshack.us/img202/7054/3d2.png
    http://img193.imageshack.us/img193/8688/3d21.png

Bu zamana kadar PCB paylaşma fırsatım olmadı, umarım ilerleyen zamanlarda yardımım dokunur.

super Moderator
    Nereden

Takdire şayan. Aslında istenirse her program için görsel çalışmalar yapılır. Çoğunluk ile proteus; isis,ares, eagle.Çoğu baskı devre tasarımı yapan arkadaşlarımızın kullandığı programlar. Bu iş için bir takım çalışması yapılması gerekir. Bu çalışma resimli ya da yazılımsal olarak.Video olarak görsel olsun.Aslında bu işler için destek beklemekteyim hep yanlız kaldığımdan başlamakta istemiyorum.Yani şöyle yapabiliriz daha derine inelim

Örneğin proteuscular ve eaglecılar şöyle bir çalışma içine gireriz benden yana destek sonuna kadar.
    Her iki programı görsel olarak anlatabiliriz. Kütüphane nasıl ekleyebiliriz. PCB ve Şematik dosya nasıl oluştururuz. Bilmemiz gereken püf noktaları ve tecrübeler.

Hatta aklıma gelmişken şöylede yaparız.
    PCB basarken hangi yöntemleri kullanıyoruz;
    1)Kuşe kağıt
    2)serigrafi
    3)asetat
    4)pozitif20
    5)elişi kağıdı......
    Bunlar hakkında püf noktası ve tecrübeler verilebilir. Bu başlıkları hatta forumda sabit başlık yaparız.

Haydi elektrobilim ailesi isterseniz yapalım bir grup çalışması. Şevkle söylenen sözler havada kalmasın. Bir çalışmayı yapalım gerisini seve seve gelir. Herkes bilgisini ve bu konuda tecrübesini paylaşacaktır.

Sağlıcakla.....

forum üyesi
    Nereden
    İstanbul

Bir an önce başlayalım derim... Proteus konusunda yardım etmekten büyük zevk duyarım.
    Eagle için yapılacak paylaşımları da sabırsızlıkla bekliyorum..

Moderator
    Nereden
    ANKARA

aykut abi benim dijital fotograf makinesi gelsin ben baskı devre çıkartmayı asite atmayı nasıl bir yol izledigimizi video şeklinde hepsini kendim bir zat anlatacagım her zaman destekçinim abi inş sizde bana destek olursunuz.

forum üyesi
    Nereden
    konya

Bende bir kaç kelimede ben yazayım istedim
    çizgi kalınlıklarında bir çoğumuz kalın yapmaya çalışıyoruz ve elişi kağıdı ile baskı devre çıkartıyoruz
    ütü ile fazla ısıttığımız zaman toner şişiyor ve kalınlaşıyor. Buna dikkat ederek bir yoldan geçecek olan akımıda hesaplayarak yol kalınlığını minimum değere çekmeliyiz
    Bence en iyi çizim elle yapılandır çünkü otomatik çizim de entegre bacakları arasından da ares yol geçiriyor bunu ütü metodu ile yapmak çok zor (yapanları da ayrıca kutlarım)
    sevgiler

super Moderator
    Nereden

Alıntı selo_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aykut abi benim dijital fotograf makinesi gelsin ben baskı devre çıkartmayı asite atmayı nasıl bir yol izledigimizi video şeklinde hepsini kendim bir zat anlatacagım her zaman destekçinim abi inş sizde bana destek olursunuz.
    sözde değil özde! Ben varım!

Moderator
    Nereden
    ANKARA

açık konuşuyorsun biliyorum abide bende valla laf olsun diye konuşmuyorum gerçekden yanınızdayım.

super Moderator
    Nereden

Alıntı izzethoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bir kaç kelimede ben yazayım istedim
    çizgi kalınlıklarında bir çoğumuz kalın yapmaya çalışıyoruz ve elişi kağıdı ile baskı devre çıkartıyoruz
    ütü ile fazla ısıttığımız zaman toner şişiyor ve kalınlaşıyor. Buna dikkat ederek bir yoldan geçecek olan akımıda hesaplayarak yol kalınlığını minimum değere çekmeliyiz
    Bence en iyi çizim elle yapılandır çünkü otomatik çizim de entegre bacakları arasından da ares yol geçiriyor bunu ütü metodu ile yapmak çok zor (yapanları da ayrıca kutlarım)
    sevgiler

Hocam elle uğraşmak resmen eziyetten ibaret. En iyisi pc ortamında dediğin hadisat benim başıma gelmedi şükür. Kuşe kağıdı ile denemeleri yapıyorum cam gibi bire bir çıkıyor hatta yolda korozyon ya da yollarda kopmada yok.

En kısa zamanda bir grup çalışması özde yapmamız gerekecektir.

forum üyesi

çok teşekkürler ilgilerinize aykut_54, selo ve izzethoca
    Arkadaşlar az çok temel elektronik ve bilgisayar bilgisine sahip olan herkesin
    ufak tefek devre kurabileceğini düşünüyorum.
    örneğin isite 2p2s trafoyu arese aktardığımızda bacaklar arasındaki uzaklık ne olacak
    pad boyutları neler olmalı bunlar önemli ....bir çok kişi bu tip şeylerde takılıyor.

Moderator
    Nereden
    ANKARA

arkadaşlar isis den çizimi ares aktardıgımız takdirde bazı elemanlar çıkmıyor buda arkdaşları sıkıntıya sokuyor ama aslında olması gereken şudur bir pcb tasarımına başlandıgında elimizde ilk önce malzemeleri alıp genel bir bilgi olarak 1 sayfaya dökümanını yazarsak iyi olur yani ön planlama gibi bir şey örnek verecek olursak elimizde 4700uF kapasitör var ve biz bunu devrede kullnacagız biz direk ares elec-rad80seçiyoruz mesela sonradan baksı devreyi kurup elemanları yeni alıyoruz bide bakıyoruz kapasitör oturmuyor aslında yapılması gereken ilk önce malzeme bilgisi sonra tasarım.

forum üyesi
    Nereden
    SAKARYA

Evet malzeme bilgisi çok önemli arkadaşlar devrede kullanacağınız malzemeler elinizde olsun sonra çizime başlayın derim (hiç kullanmadığınız bir malzeme ise ) çünkü malzeme boyutu bacaklar vs problem oluyor sonra çizim yerleştirme aşamasında. Birde manyetik alan üzerine araştırma yapıyorum çoğu kişide bunu bilir zaten
    -Yollar genellikle çok kısa olmalı yani bir noktadan başka noktaya gidecek bakır yol uzunluğu en aza indirilmeli
    - Yolların kıvrımları kesinlikle 90derece olmamalı çok azda olsa bobin etkisi yapabilir.
    - Birde çok önemli gördüğüm ama önemini tam anlayamadığım nokta var. Oda şu kartı yapıyoruz 220 giriş beslemelilerde giriş klemensinden en az 2.5 mm sonra bir malzeme bulunmalıdır.
    Şimdilik bu kadar saygılarımla

super Moderator
    Nereden

Selam ekstra konu açmamak için; dergi2 konusu kısmetse. Yapmış olduğum deneme bordları.

Açıklamaları, isis,ares devre şemaları, açık kaynak kod içeriği, konu anlatımı yapılacaktır.
    Hazır baskı devre konusu açılımışken.

selamlar.

Moderator
    Nereden
    ANKARA

Ellerine sağlık aykut abi güzel duruyor dostum sende heralde köprü diyota diyorsun o senelerdir kullanılan 4 tane diyotdan oluşan tam dalga dogrultma diyotun paketlenmiş halidir heralden ondan bahsediyorsun.Resimde ok ile gösterdim.

MODERATÖR
    Nereden
    istanbul

Alıntı aykut54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ekstra konu açmamak için; dergi2 konusu kısmetse. Yapmış olduğum deneme bordları.

Açıklamaları, isis,ares devre şemaları, açık kaynak kod içeriği, konu anlatımı yapılacaktır.
    Hazır baskı devre konusu açılımışken.

selamlar.
    vay plaketım hangi ellerde ALLAH razı olsun abisonuna kadar helal olsun.(görselliğide güzel olmuş )
    BeklediğiM GünleR O KadardA UzaK DeğilleR

super Moderator
    Nereden

Emin ellerde hayırlı işlerde kullanılacak Eyvallah yinede.

forum üyesi
    Nereden
    Afyon

ben ares te çizim yaparken boş yerleri doldurmak için tektek çiziyorum buda zor oluyor daha kolay bir yöntem biliyormusunuz yoksa tek yöntem bumu ?

super Moderator
    Nereden

Alıntı 112 acil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ares te çizim yaparken boş yerleri doldurmak için tektek çiziyorum buda zor oluyor daha kolay bir yöntem biliyormusunuz yoksa tek yöntem bumu ?
    burda vardır?
    http://www.elektrobilim.org/forum/showthread.php?t=4011

Emektar Konyalı
    Nereden
    Gonya

beyler bende elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim her konuda isteklerinizi buradan veya özel mesaj olarak alabilirim

MODERATÖR
    Nereden
    istanbul
    BeklediğiM GünleR O KadardA UzaK DeğilleR

forum üyesi

arkadaşlar elimde bir vumetre şeması var acaba areste çizebilirmisiniz .sizin için en fazla 3 dakikalık iş ama ben 3 gündür ugraşıyorum ögrenmeye çalışıyorum......resim aşagıda ...şimdiden teşekkürler

forum üyesi
    Nereden
    ADANA

[Alıntıdır]
    Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
    • Dosya tipi: lyt LM3915.LYT (36,0 KB (Kilobyte), 170 Kez İndirilmiş)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)