Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

Standart Cep telefonu bataryası

Herkese merhaba
    Aklımı kurcalayan bir soru var. Şarj edilebilen bataryalarda 3 kutup var. Cep telefonu bataryaları böyle misal. Bu 3. kutup ne işe yarıyor?

Hatem - Elektro
    Nereden
    İstanbul

Standart Cevap: Cep telefonu bataryası

Kesin bi bilgim yok ama simetrik besleme olabilir. (+3.7V) - (GND) - (-3.7V) şeklinde olabilir. Genede bilen birine sor...

MODERATÖR
    Nereden
    istanbul

iki uc atrı, bir uc ise eksidir.orta ucu bataryanızın + yazan yeri ile ölçerseniz 3,70 gibi bir voltaj okursunuz. ama - yazan yer ile ölçtügünüzde 0v okunur.orta uç tahminimce bataryanın üzerindeki ufak devre sayesinde ana + kısımdan ayırılırak oluşturulmuş.bunun sebebide batarya bittiğinde saat in gitmemesi için ordan enerji ihtiyacı karşılanıyor.eğer derseniz batarya bittiği halde nasıl oluyorda ordan enerji sağlanıyor? bataryanın sağlayabileceği akım azaldığı zaman üzerindeki devre bunu algılar ve sistemi kapatır.bir nevi telefonu uyarır.ama hala bataryada enerji vardır.işde bu sayede saat için gereken mikro amperler karşılanmış olur.

kendi düşüncem.....
    BeklediğiM GünleR O KadardA UzaK DeğilleR

Üretim Mühendisi
    Nereden
    izmir

bataryanın içinde sıcaklıkla ilgili bir birim var bazılarında (eski tiplerde) termostat var bazılarında sıcaklığı dijital olarak okuyan bir birim var. benim bildiğim kadarıyla telefonun pilin sıcaklığını okuyabilmesi için olduğu; ayrıca bazılarında telefonun pili tanıyabilmesi evet bu benim pilimdir diyebilmesi için olduğuna dair bir kulak doygunluğu var
    Windmöller & Hölscher HelioStar GL Chief.

forum üyesi

şarj kesme ve kontrol ünitesi arkadaşlar 3 uç kontrol ucu bataryayı acarsanız içinde küçük bir regüle var

forum üyesi

öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ederim.

h@s@n
    dediğinizi denedim. diğer uç da artı. voltaj normal kutuplardan okuyunca elimdeki bataryada 3.6 volt. ama diğer kutupla okuyunca 3.2'ye düşüyor. düşünceniz de makul geldi bana. saat için olabilir.

murat5834
    bundan emin olmak için ne yapabiliriz?
    ya da şöyle sorayım
    bu tip bir bataryayı (örneğin 3.6 volt, 700mAh) rastgele bir şarj aleti ile (örneğin 3 volt 500 mAh) cep telefonuna takmadan nasıl şarj edebiliriz? yani şarj kesme devresi batarya üzerinde ise bunu nasıl bağlamamız gerekir?

forum üyesi

kontrol ünitesinin kontrol ucudur.

forum üyesi

öncelikle batarya hangi marka telefonun

nokıa ise + kutba +
    - kutba - gelecek şekilde bağlıyorsun
    batarya yeterli seviyede dolunca şarj kesecektir
    çünkü batarya içinde + kutup regüle devresine gider orada belli bir akıma ulaşınca + yalıtıma geçer
    tabi batarya sağlam ise
    3 uçtan da işte bunun kontrolü sağlanıyor
    batarya yeterli doyuma ulaşınca kesme işlemi

forum üyesi

Alıntı murat3854 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle batarya hangi marka telefonun

nokıa ise + kutba +
    - kutba - gelecek şekilde bağlıyorsun
    batarya yeterli seviyede dolunca şarj kesecektir
    çünkü batarya içinde + kutup regüle devresine gider orada belli bir akıma ulaşınca + yalıtıma geçer
    tabi batarya sağlam ise
    3 uçtan da işte bunun kontrolü sağlanıyor
    batarya yeterli doyuma ulaşınca kesme işlemi
    peki 3. kutuba bir şey bağlamazsak nasıl kesilecek şarj? bu kısmı anlayamadım. yani pili harici şarja taktığımızda 3. kutup boşta kalıyor.

bu arada şarj aletinin içini açtım
    elimde bir çok model batarya ve bunlara ait şarj aleti var. zamanında toplamışım bir yerlerden "lazım olur" diye

neyse demem o ki sanırım şarjı kesme devresi şarj aletinin içinde. tahminen yani
    çok iyi anlamıyorum elektronikten. hobi benimkisi. bu kanıya nerden vardım onu izah edeyim; şarj aletinde köprü diyot sonrasında kondansör olması gereken akımı ve voltajı sağlamak için yeterli (öyle değil mi).
    ama sonrasında bir sürü direnç, entegre, kondansör ve hatta küçük bir trafo daha var.
    sanırım bu devre kesiyor akımı.
    bu arada SAKIN EVDE DENEMEYİN ben bir de batarya açtım. gaz çıkışı vs tehlikeli bir iş. patlayabilirdi de. dışarda yan keski ile açıp bir kova suyun içine attım. balkonda 1 gün filan durdu. sonra üst kısmı iyice inceledim. içinde herhangi bir kontrol ünitesi göremedim.
    bu açtığım batarya ve şarj aleti samsung marka idi.

bu durumda aklıma yeni bir soru takıldı
    eğer dediğim gibi ise (yani şarj kesme devresi şarj aletinin içinde ise) bu şarj aleti ile başka bir batarya şarj edebilir miyim?
    batarya 3.5 volt 700 mAH idi, şarj aleti 5 v 1A.
    bu alet ile 3.6 volt 2700 mAh bataryayı şarj etsem, şarjı otomatikman keser mi yine?

bu arada şarj aletinin içini gösteren fotoda ekleyebilirim foruma, bu fotodan teorim üzerinde fikir yürütmeniz mümkün olur mu?

ek: 3. kutup telefonda veya kullanılan cihaz her ne ise (mp3 player vs) onda pil durumu, pil uyarısı gibi işlemleri göstermek için kullanılıyor olabilir mi acaba?

----------

kendin pişir kendin ye gibi oldu ama bulduğum bilgi belki başkalarının da işine yarar diye buraya da yazayım dedim.

http://forum.donanimhaber.com/m_30537045/tm.htm

bu linkte birisi daha benimle aynı şeyi merak etmiş ve ona şöyle bir cevap verilmiş

"Bu tip piller içerlerinde bir elektronik devre barındırırlar. Başka aynı tip pillerin kontaklarına bakarsanız onlarda fazladan bir uca daha sahip olduğunu görürsünüz.

(+) ve (-) dışındaki uçlar (pil 3 kontak yüzeyliyse ) genelde pil içindeki ısı algılama elemanından gelir. Isı algılama elemanı dedim sebebide bazı pil tiplerinde PTC den tutum LM35 entegresine varıncaya kadar Üretici firmanın tasarım takdirine kalmış pek çok eleman olduğundandır.

Li-ion yada Polimer yapıda piller için ortak bir şarj devresi yada makinası yoktur ya da ben görmedim. Anlaşılacağı gibi her firma kendince bir ihtiyaç için belli bir pil için özel bir şarj devresini cihaz içine yerleştirirler. Pil ve devre birbiri için üretilmiştir.

Hal böyleyken bu tip piller için şarj devresi bulsan bile yapıpta denemeni tavsiye etmem. Bu piller son derece hassastır mazallah patlar."

doğru mudur yanlış mı yorumlarınızı bekliyorum.

Konya
    Nereden
    KONYA

Alıntı xenophan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bataryanın içinde sıcaklıkla ilgili bir birim var bazılarında (eski tiplerde) termostat var bazılarında sıcaklığı dijital olarak okuyan bir birim var. benim bildiğim kadarıyla telefonun pilin sıcaklığını okuyabilmesi için olduğu; ayrıca bazılarında telefonun pili tanıyabilmesi evet bu benim pilimdir diyebilmesi için olduğuna dair bir kulak doygunluğu var
    Aranılan cevabın yarısı bu
    Ayrıca telefona Flash atılırken Local Mode,Test Mode girmesi için kullanılıyor bu pin "BSI" olarak adlandırılıyor
    Artık bindebir aklıma geldikçe giriyorum foruma elektroniğede elimi sürmez oldum iyice soğudum çizim felanda yapmıyorum mustafax_001@hotmail.com mail adresimide kullanmayı bıraktım nadir kontrol ediyorum çizimlerle ilgili problemlerlede ilgilenmiyorum iyi günler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)