Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

Standart GÜneŞ Panelİ İle AkÜ Şarz Etme

ArkadaŞlar Benİm 85 Kw Lik Bİr GÜneŞ Panelİm Var Ve 12 İle 20 Arasi Volt Verİyor Benİm Sorunum Bİr Araba AkÜsÜnÜ Şarz Edememek AkÜye Dİrek BagladiĞim Zaman AkÜye Zarar Verİyor Bana 2 AkÜyÜ Şarz EdeÇek Devre Lazim Şİmdİden İlgİlene ArkadaŞlara TeŞekÜrler

forum üyesi

Standart Cevap: GÜneŞ Panelİ İle AkÜ Şarz Etme

www.güneş pili.com dan regülatörler hakkında bilgi alabilirsin

ISPARTA
    Nereden
    ISPARTA

kardeş sen emin misin o güneş pilinin 85KW olduğundan bana bi garip geldi çünkü(sanırım yanlış yazdın).
    bizim araba 105 beygir(1beygir=736watt)ve hesaplarsan 105*736W=77KW yapar.O zaman senin panel 85000/736=115 beygir yapar.O da 85000/12=7083 amper akım eder.
    Ki gerçekten öyle ise sen o güneş pili ile neredeyse bir mahalleyi besleyebilirsin ve aküyü lşarj etmeyi bırak bomba gibi de patlatırsın.

kendimin patronuyum
    Nereden
    kayseri

harbiden usta 85w olabilirmi?
    yoksa trafo mu ki bu 85kwa olsun ama normal araba konjektörü işini görür sanel olanlar varyahani şu reno ve tofaşlara takılanlardan

not:devreler alıntıdır.
    kardeş ben bu devreleri denemedim çalışıp çalışmayacağı konusunda hiç bir fikrim yok yaparsan kolay gelsin

forum üyesi
    Nereden
    izmir

85 watt bile ciddi rakam ortalama 0.6-0.8 m2 gibi büyüklükte olması gerekir panelin

forum üyesi
    Nereden
    antalya

gofik kardeşim sanırım 85 watt panel var elindemarka model belirtse idin net hesaplar verebilirdim şimdi geldik aküyü şarj etmedeki sorununa boşta verdiği değerler seni yanıltmasın güneşe baktığı açı eğimi vs vs onlar çok etkili aküyede direkt olarak vermen sakıncalı olabilir en azından kullanacağın akü tipi nedir güç miktarı nedir
    aküyü ne kadar süre kullanmayı düşünüyorsun herşeyden önemlisi hangi iklim bölgesindesin akdeniz karadeniz marmara bu konuda istemediğin kadar detaylı bilgi uygulama ve sunum çözüm üretebiliriz.
    ayrıca dikkat bazı piyasa ürünleri paneli sürekli veya değişken periyotta direkt kısa devre ederek voltajı sanki kesip veriyormuş gibi çalışır yani akü ŞARJ sistemlerinde genelde direkt köprü ile doğrultup kondansatör kullanmadan biraz da olsa hafif dalgalı gerilim verir gibi çalışır
    sonuç olarak akdeniz bölgesinde olduğunu var sayalım
    yazın yaz aylarında yani güneşlenme süresi tam verimde 6 saat bu da demekki o panel tam verimde sana 4,85 amper saat toplam 29,1 amper gün güç verebiir bunada en az 12v 44 ah gel (jel akü) kullanman gerekir kışın ise 3 saat düşün tam verimi 14,5 amper gün şu yanıltmasın sizi
    -ya abi yazın akdeniz bölgesinde saat 6 da güneş doğup akşam 8 de batıyo sen neden 6 saat baz alıyorsun geride kalan zaman da panel yatıyomu - yukarda bahsettiğim üzre panelin açısı güneşe bakma açısı
    hani çanak antenlerde mesela 42 derece doğu denilen ölçü varya
    onun gibi birde bu 42 derecede yükseklik yani bakış yönüde önemlidir ya onun gibi düşün bunun için 6 saat baz al dediğim olay o dur belki ay durumuna göre 7 saat olur belki 5.5 saat olur havanın bulut oranı vs çok etkiler bunlar içinde hareketli sistemler kullanılmaya gayret ediliyor işte
    o zamanda motorların harcadığı güçler vs hesapları çok değiştiriyor bu ne yapar örnek sizin paneli balkona uygun bir açı ile sabitlediniz diyelim size 6 saat verim sundu aynı sistemi ay çiçekleri gibi sürekli güneşe bakar şekilde düşünün dediğim gibi konu hakkında detaylı bilgi ve yaptığımız park aydınlatma vs uygulama örnekleri ile ilgilenirseniz mail göndermeniz yeterli iyi çalışmalar dilerim.

forum üyesi

selamlar,

12-20 volt arası üretiyorsa piyasadan al bir kontroller bitir bu işi, 50-60 tl civarında bir fiyatı vardır. devre yapmaya değmez.

www.cimo.com.tr

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)