Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Genç Elektronikçi
    Nereden
    KOCAELİ

Standart Akü Şarj Devresi

Arkadaşlar elinde 3 tane 12volt 7,7 amper aküyü şarj edecek devre varmı yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

Genç Elektronikçi
    Nereden
    KOCAELİ

Standart Ce: Akü Şarj Devresi

kardeşim çok sağol ama bu devre bende vardı ama işimi görmüyor ilgilendiğin için çok sağol

***Site Kurucusu***
    Nereden
    Mersin

Talking Ce: Akü Şarj Devresi

kardeş açıkla nasıl birsey istediğini ekleyelim foruma herkes faydanalanır şaunda elimd çok çeşitli bu tür devreler mevcut paylaşıma sunraım

forum üyesi

bu devre ile her türlü araba aküsünü şarj edebilirsin, hiç sorunsuz çalışan denenmiş bir devredir, eğer 7A lik bir akü şarj edeceksen LM 338 yerine 1A lik eleman takman gerekir

LM338, ayarlanabilir gerilim regülatörüdür. Akü devre çıkışına bağlandıktan sonra “BAŞLAT” tuşuna basılarak LM301’in çıkış ofset gerilimi sıfırlanır. Akü zayıfsa devre çıkışı yüklenir.OP-AMP’ ın (-) ucundaki gerilim, (+) girişindeki gerilimden küçüktür. Karşılaştırıcı olarak çalışan OP-AMP’ ın çıkışı pozitif olur. D2 diyotu ve dolayısı ile 2N2905 kesimdedir.LED sönüktür. Şarj işlemi bittiğinde, devre çıkışı artık yüklenmez. Çıkış gerilimi yükselir. OP-AMP’ ın (-) girişindeki gerilim, (+) girişindeki gerilimden büyük olacağı için karşılaştırıcı çıkışı şase potansiyelinde olur. D2 diyotu ve transistör iletime geçerler. LED yanar ve şarjın tamamlandığını gösterir.

Genç Elektronikçi
    Nereden
    KOCAELİ

yardımınız için çok sağolum kastettiğim aynı anda 3 adet 7,7 amper 12 volt akü şarj olacak.

bu devrede sıkıntı yaşarmıyım bu konuda hepsi aynı anda dolarmı akülerin?

Genç Elektronikçi
    Nereden
    KOCAELİ

profahmet evet dediğin gibi akım yetmez bu devrede şunu düşündük darlington bağlantı ile yükseltelim dedik hocayla oda bu konuda yardımcı olamadı çünkü aküler aynı anda dolarmı diye düşündü bi karar veremedik

forum üyesi

3 adet 7.7A akü toplamda 23.1A yapar, ortalama 2-2.5A lik şarj işlemi senin işini görür, yukarıdaki devre 5a lik, 6 adet 7A akü bağlayabilirsin. Profahmet'in önerdiği devre de işini rahatlıkla görür, bence tereddüt etmene gerek yok iki devreden herhangibirini yapabilirsin.

Genç Elektronikçi
    Nereden
    KOCAELİ

Duray hocam çok sağolasın bu devreleri hocaya gösterecem inşallah onay verir ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

forum üyesi

duray usta giriş 18 v luk güç kaynağı nasıl olmalı trafosu 60A 80A Lik aküyü şarj eder mi kesin

özel üye
    Nereden
    Ankara

@ OsmanŞahin,
    Merhabalar, Uzun zamandır adresini kaybettiğim bu siteyi yine bir tesadüf eseri buldum.
    Bu projede Akımın yetmeyeceğini düşünmek bile ABES. Bu devreyi neredeyse 15 yıldır kullanıyorum ki eproje' de fotograflarını da koymuştum ve 120 amperlik oto aküsü için gerekli 12 A/h şarj akımını rahatlıkla vermektedir. Duray hocanın K10' göre hesapladığı gibi 2- 2.5 A/h gibi bir talebiniz var ki Bu devrenin orjinali olan tek çıkış transistörlüsü bile ihtiyacınızı karşılar.
    Devrede dikkat edin yüksek akımlar için bir fan da konulmuştur.
    Eğer hocanız devre hesaplarından uzaksa diyebileceğim bir şey yok. Çünkü ayarları yapabilmek için iyi bir akü bilgisi ve yeterli de teorik ve pratik elektronik bilgisi gerekmektedir....
    Alıntı osmansahin Nickli Üyeden Alıntı
    profahmet evet dediğin gibi akım yetmez bu devrede şunu düşündük darlington bağlantı ile yükseltelim dedik hocayla oda bu konuda yardımcı olamadı çünkü aküler aynı anda dolarmı diye düşündü bi karar veremedik

ERTUR
    misafir

ARKADASLAR BEN YENI UYE OLDUM VE GORDUGUM KADARIYLA COOK GUZEL BILGI ALISVERISI OLUYOR. SIZDEN YARDIM ETMENIZI ISTEDIGIM BI KONU VAR BENIM PROJE KONUM RUZGAR TIRUBUNU KONTROL SARJ DEVRESI BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABILIRIMISINIZ... ELIMDEN BAZI BILGILER VAR AMA YETERLI DEGIL BIDE AKUNUN SARJ OLUM SURESINI VE BOSALMA SURESINI NASIL HESAPLAYABILIRIM.. SIMDIDEN TESEKKURLER

forum üyesi

Elinde neler var ortaya bi dökte görelim, eminim herkes elinden geleni yapacaktır, nasıl bir aküyü nasıl bir kaynaktan şarj edeceksin, projeni anahatlarıyla anlatırsan daha kolay yardımcı oluruz.

ERTUR
    misafir

Su anda specle ugrasiyorum yani gereken voltage ve akim degerlerini hesaplamaya calisiyorum... ruzgar tirubununden elde edecegim voltage degerini bi sekilde akuyu sarj edecek sekilde (regulator diye dusunuyorum ) dengelemem gerekiyor ve ayni sekilde akimida ( ??? ) , bunun icinde multisimde calismalar yapiyorum suan icin hala arastirma asamasindayim bi sonuc elde ettigimde sizlerle paylasicam... eger dikkat etmem gereken baska kisimlar varsa belirtirseniz sevinirim...

aku datasheetinde buldugum degerlere gore (BB BATTERY HR22-12) 12 VOLT 10 hour rate 20.0 aH bi arkadasimin dedigine gore sarf akimi kapasitenin 1/10 kadar olmali dedi ama datasheet 6amp olabilir diyor...

forum üyesi

akü şarj baskı devresi, lazım olabilir
    not: şarj başlatma butonunu LM301 pin no1 ile şase arasına bağlayınız.
    Konu duray tarafından (14.Ocak.2008 Saat 03:26 ) değiştirilmiştir.

Azimli
    Nereden
    Konya

Bende çizmiştim...Buyrun

LM338 - 2N2905 bacak bağlantı şemaları ;

Dosyalar Link:
    http://rapidshare.com/files/79697302...vresi.zip.html
    Konu akmese451 tarafından (07.Ocak.2008 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir. Sebep: resim eklendi...

forum üyesi

Alıntı ERTUR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADASLAR BEN YENI UYE OLDUM VE GORDUGUM KADARIYLA COOK GUZEL BILGI ALISVERISI OLUYOR. SIZDEN YARDIM ETMENIZI ISTEDIGIM BI KONU VAR BENIM PROJE KONUM RUZGAR TIRUBUNU KONTROL SARJ DEVRESI BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABILIRIMISINIZ... ELIMDEN BAZI BILGILER VAR AMA YETERLI DEGIL BIDE AKUNUN SARJ OLUM SURESINI VE BOSALMA SURESINI NASIL HESAPLAYABILIRIM.. SIMDIDEN TESEKKURLER

arkadaşlar bu konu benimde ödevim fakültede eski bir rüzgar gülü var. ürettiği gerilim 0-ile-60v arası değişiyor 3 fazlı AC bir makine benim ödevimde bu makineye şarj ve şarj kontrol devresi tasarımı şarj devresi olarak resimdeki devreyi yapmayı düşünüyorum devreyi bi yerde görmüştüm. daha fazla akıma dayabilsin diye 3055 lerin sayısını arttırdım bide aldıgım yerde 7812 kullanılmıştı 12 v yetersiz olur diyerek 15voltluk olan 7815 kullanmayı düşünüyorum.

devre similasyonda çalıştı yalnız yük olarak koyduğum direnci 100 ohm un altına düşürünce similasyon hata veriyor çalışmıyor. yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...

forum üyesi

ya arkadaşlar neden kimse ilgilenmiyor
    bu devre neden fazla akım çekemiyor.
    eğer 0.14 A akım çekecekse neden 5 tane transistör kullanılmış.
    bir tane fazlasıyla yeterdi. 7815 lerin sayısını arttırdım transistör baseleri tam doyuma ulaşsın diye 3 tane 7815 ile 3 transistör sürdüm ayrı ayrı
    collectörler ve emiterleri birbirine bağladım. Bu seferde aşırı bi gerilim düşmesi oldu . Biri bana yardım etsin

forum üyesi

7815 leri birden fazla kullanmana gerek yok, beyz akımları düşük olsada transistörler iletime geçer, sadece beyz akımlarının stabil olmasına özen göster, simulasyonda hata vermesi normal programın yetersizliğinden kaynaklanır, pratikte böyle birşey olmayacaktır, 2N3055 lerin kollektörlerini birleştir, emiterlerinide 0.22ohm 5W üzerinden birleştir, yani emiter çıkışlarına birer direnç tak, tasarlayacağın şarj devresini 1/10 üzerinden hesapla, 100A lik aküyü 10A ile şarj ettir, dikkat etmen gereken en önemli konu 7815 in giriş voltaj sınırlarını aşma ve çıkışına 10uF kondansatör bağlamayı unutma.

forum üyesi
    Nereden
    Amasya

arkadaşlar saçma bir soru mu olacak bilmem ama şimdi bu devreyle
    oto aküsünü şarj etsek;aynı otomobilin şarj ettiği şekilde mi şarj eder yoksa hani oto elektrikçilerin akünün ömrü tamamlanınca son birkaç ay daha idare etsin diye yaptıkları işlem bu devreyle mi oluyor inşallah anlamışsınızdır beni

forum üyesi

Alıntı djokan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar saçma bir soru mu olacak bilmem ama şimdi bu devreyle
    oto aküsünü şarj etsek;aynı otomobilin şarj ettiği şekilde mi şarj eder yoksa hani oto elektrikçilerin akünün ömrü tamamlanınca son birkaç ay daha idare etsin diye yaptıkları işlem bu devreyle mi oluyor inşallah anlamışsınızdır beni
    Yorumları okursan devrelerin araba aküleri için uygun olduğunu göreceksin, 60A lik aküyü 6A in üzerindeki bir devreyle şarjedersen hızlı şarj yapmış olursun buda biraz zararlıdır tabi.

forum üyesi
    Nereden
    Amasya

Alıntı duray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumları okursan devrelerin araba aküleri için uygun olduğunu göreceksin, 60A lik aküyü 6A in üzerindeki bir devreyle şarjedersen hızlı şarj yapmış olursun buda biraz zararlıdır tabi.
    dostum sen beni anlamadın ben arabaya olmaz demedim yani arabanın alternatörü gibi mi (normal)şarj eder

forum üyesi

Alıntı djokan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum sen beni anlamadın ben arabaya olmaz demedim yani arabanın alternatörü gibi mi (normal)şarj eder
    Evet

forum üyesi

Arkadaşlar bana bir projem için 24 Volt akü şarj devresi lazım. Akülerin akımını şu an tam olarak bilmiyorum ama iki adet 12 Voltluk ışıldak aküsünü seri bağlayarak kullanmayı düşünüyorum. Yani çok yüksek akımlı bir devre olması gerekmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu arada duray hocama şimdiden teşekkür edeyim. Çünkü çok faydalı bilgiler sunuyor.

yildizelektronik
    misafir

Alıntı romeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bana bir projem için 24 Volt akü şarj devresi lazım. Akülerin akımını şu an tam olarak bilmiyorum ama iki adet 12 Voltluk ışıldak aküsünü seri bağlayarak kullanmayı düşünüyorum. Yani çok yüksek akımlı bir devre olması gerekmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu arada duray hocama şimdiden teşekkür edeyim. Çünkü çok faydalı bilgiler sunuyor.
    Işıldak aküleri genelde 4A yada 7A civarında oluyor.700mA civarında bir şarj devresi işini görecektir.

forum üyesi

yildizelektronik arkadaşıma ilgisinden dolayı teşekkür ederim.
    Ama ben derdimi anlatamadım galiba. Aküyü şarj etmek için 1/10 u civarı akım vermek gerektiğini sağolsun başta duray hoca olmak üzere forumdaki arkadaşlar sayesinde zaten öğrenmiştim.

Bana bu işimi görebilecek 24 V-700 mA bir akü şarj devresi lazım. Elinde böyle bir devre olan bir arkadaş paylaşabilirse çok memnun olucam.

İlgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)