Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    End.MakinaKonTRoLveArızaA naLizi
    Nereden
    İstanBuL

tr Kablosuz Elektrik Aktarımı {MIT}

1938'li yıllarda amerikalı bir fizik profesörü elektromanyetik konusunda derin çalışmalar yapmaktaydı.Profesör bir kuleye inşa ettiği devasal büyüklükteki bobinden başka bir noktaya elektrik aktarımı gerçekleştirecekti.Ancak işler istediği gibi gerçekleşmemiş projesini çok yüksek derecede elektro manyetik alan oluşturacağını düşünmüş ve çok büyük bir derecede radyasyon oluşturacağı kanaatine varmıştır.O günden günümüze Çalışmaları devam etmektedir ve gelişmeler hızla sürmektedir.

Kablo Kullanmadan Elektrik İletimi Sağlandı

Bilim insanları hiç kablo kullanmadan belirli bir mesafeye kadar elektrik akımını transfer etmeyi başardı.

ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) uzmanları, elektrikle çalışan cihazlara kablo kullanmadan uzun mesafelerden enerji iletmeyi sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntem sayesinde uzmanlar, enerji kaynağından 2 metre uzakta olan 60 vatlık bir ampulü kablo kullanmadan aydınlattı.
    Araştırmacılar, bir enerji kaynağının oluşturduğu ve belirli bir alanı doldurabilen elektromanyetik dalgalar sayesinde, bu alan içinde bulunan tüm elektrikli cihazlara şu anda 3 metreden enerji iletilmesinin mümkün olduğunu, yeni araştırmalarla bu mesafenin daha da artırılacağına inandıklarını söyledi.
    Çok kısa mesafelerde enerji iletilmesini mümkün kılan eski yöntemde ise enerji kaynağından sadece tek bir cihaza doğrudan enerji gönderilebiliyordu.

VideO;

http://www.chip.com.tr/video/Kablosu...arimi_527.html

Şarja gerek kalmayacak
    Kablosuz elektrik sözcüklerinden yola çıkarak "WiTricity" adı verilen sistemin elektrik kablolarını ve prizleri tarihe karıştırabileceğini söyleyen uzmanlar, sistemin geri dönüşümü çevre için büyük sorun olan cep telefonu ve dizüstü bilgisayar pillerini de gereksiz hale gelebileceğini vurguladı.
    Şarj etmeyi sürekli unuttuğu cep telefonunun uyarı sinyallerinden rahatsız olunca sistemi geliştirme kararı alan MIT'ten Dr. Marin Soljacic, vericinin yaydığı elektromanyetik dalgaların insanları etkilemeyeceğini öne sürdü.
    Ancak bazı araştırmacılar, bu yöntemin kansere yol açabileceğini ve yaygın kullanımının ciddi sağlık riskleri doğurabileceğini iddia etti.
    HayaT Bir OyunSa,BenDe JeTon Coq...

özel üye
    Nereden
    İstanbul

Standart Cevap: Kablosuz Elektrik Aktarımı {MIT}

teşekkürler ilginç

forum üyesi

bi arada nette görmüştüm uzaktan kumandalı oyuncak arabayı kumandasından kablosuz şarj edile biliyormuş

ama eğer şu nükleer pilleri geliştirirlerse buna gerek kalmaz sanırım

( -baba buzdolabının pili bitmiş )

forum üyesi

kardeşlerim amerikalılar daha yeni bulmuş ama ben yıllar önce bunu kullanıyordum.benim çalıştığım şantiyenin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyoru.bende oturduğum barakanın üzerine paratoner çubuğunu monte ettim ve ona bir kablo bağlayıp boş bir prizin bir ucuna nötr içinde eski bir traktörün ana gövdesini toprağa gömerek baraka içerisinde lamba yaktım.buda türk işi naber.

forum üyesi

Alıntı bahattins Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşlerim amerikalılar daha yeni bulmuş ama ben yıllar önce bunu kullanıyordum.benim çalıştığım şantiyenin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyoru.bende oturduğum barakanın üzerine paratoner çubuğunu monte ettim ve ona bir kablo bağlayıp boş bir prizin bir ucuna nötr içinde eski bir traktörün ana gövdesini toprağa gömerek baraka içerisinde lamba yaktım.buda türk işi naber.
    bu iş bana biraz saçma geldi.bir belgeselde izledim yüksek gerilimden temas olmadan elektrik almaya çalışıyorlardı bobin kullanarak ama başaramadılar.(belgeselin adı mit buster)balantisn dediğinin mantığını pek analayamadım.nasıl olabilir sizce

forum üyesi
    Nereden
    Alanya

tr Cevap: Kablosuz Elektrik Aktarımı {MIT}

Merhaba Arkadaşlar,
    Bende 3 yıl önce orbital diye bi diş fırçası vardı,
    Şarjlı idi ama şarj ünitesi sadece bir mil gibi fırçanın içine giriyordu,Dayanamadım söktüm ve benim gözlemlediğim,adamlar normal bir trafoyu ikiye bölmüş primer elektriğe takılan yerde sekonder ise hareketli olan şarlı fırçanın içinde.
    Trafonun iki sargısı birbirinden ayrılmış sargılar iç içe geçince pirimer tarafonda oluşan manyrtik alan sekonder tarafından bir akım akıtıyor ve pil şarj ediliyor.

Hatırlarsanız Elektriğin tanımı nasıldı? tam hatırlıyamıyorum ama,
    Eğer bir iletken manyetik bir alana yaklaştırılırsa tel içerisindeki elektronlar hareket eder ve bir akım oluşur işte bu akıma elektrik akımı vs. gibi bir açıklaması vardı walla yazarken çok düşündüm ama aklıma hayal meyal gelen kısmı bu ,sürekli yok pic ti,RF ti falandı filandı derken eski bilgiler bile kalmıyor insanın kafasında galiba.
    Bu açıklamayı doğru bilen arkadaşlar varsa düzelti versin öğrenmek isteyenlerin aklını karıştırmayalım..
    Teşekkürler.

Neticede olabilecek birşey bu okadar zor olmasa gerek ama güçlü bir manyetik alan çok büyük radyasyon demek bunun üzerinde çalışırlar bence.

forum üyesi

kuvvetli manyetik alan için yüksek akım gerekir ama arakadaş yüksek gerilim hattından bahsediyor.hatta yüksek voltaj düşük akım yokmu gerekli manyetikliği sağlayabilecek mi.ya da arakadaş kaç vatlık lamba yakabilmiş oda ayrı mesele

ADANA
    Nereden
    ADANA

Alıntı bahattins Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ii güzelde 220v lambayı nasıl kv'luk bir güçte yaktın ben ona şaşırdım

Bilgisiz

manyetik alan muhabbeti var bu nu nicola amca bunda 100 sene önce yapmış bu yeni bişi değil yani

bu yeni nesil kablosuz diş fırçası muhabbetini araştırın

Oogeneral
    Nereden
    bartın

valla süper en sonunda bu da olacak desenize wireless trafo filan.. ama şu da var belki bize 5v lazım o nasıl olacak belkide simetrik voltaj lazım valla benim kafam almıyor doğrusu...ne diyelim helal olsun..............saygılar...................
    AH PIC SENİ BİR ÇÖZEBİLSEM

ADANA
    Nereden
    ADANA

delilik ve dahilik arasında gidip gelen ve çok güçlü kitle katliam silahları uretebileceği endişesiyle amerikan hükümetinin gözetimi altında yaşamaya mahkum edilen aynı zamanda buluşları dönemin ekonomisini yerle bir edeceği için başta general motors olmak uzere birçok kurum tarafından baltalanmış değeri bilinmemiş şahsiyet...
    elektrikle arası son derece iyidir. evinde serbest akım halinde 20.000 voltluk elektrik dolaştığı rivayet edilirsırp elektrik mühendisi hayatına bir köy evinde başladı, abisinin ölümü üzerine ailesinin aşırı baskısı ile karşılaştı, zayıf bir bünyeye sahipti. yıllarca anası ona abisini anlattı durdu, o da sonunda patladı, ne oldu, günde 20 saat çalışan bir canavar oldu, takıntılı bir deli oldu veya bilinen deyimle "elektiriğin tanrısı" olduırp elektrik mühendisi hayatına bir köy evinde başladı, abisinin ölümü üzerine ailesinin aşırı baskısı ile karşılaştı, zayıf bir bünyeye sahipti. yıllarca anası ona abisini anlattı durdu, o da sonunda patladı, ne oldu, günde 20 saat çalışan bir canavar oldu, takıntılı bir deli oldu veya bilinen deyimle "elektiriğin tanrısı" oldu.

tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce edison'un şirketi, sonra westinghouse). ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen tesla bobini aracılığı ile.

yalnız bırakılması ile mecburen silah projeleri ile dikkat çekmeye çalıştı, ayrıca hitler'in kesinlikle durdurulması gerektiğine inanıyordu (2. dünya savaşı sırasında bir alman gemisi elektrik atlaması sonucunda batmıştı, bu olayda tesla'nın parmağı olduğu düşünülüyor). o projeleri bugün için bile son derece ütopikti; elektrik kalkanları, mikrodalga silahları vesaireler.. hatta o kadar ki, tungutska patlamasında bile tesla'nın izi aranmaya başlandıtesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. hatta o kadar ki, radyoyu tesla'nın bulduğunu amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde tesla, edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur. ama onun için tüm bunlar pek basit uğraşlardır.çok bağlı olduğu annesinin ölümü üzerine çok etlilenir; insan aklını ve dolayısiyle beyin dalgalarını araştırmaya koyulur; beyinde alfa, beta ve teta olmak üzere 3 ana dalga çeşidi olduğunu keşfeder, dünyanın rezonansını ölçer; düşünceyi ekrana yansıtma deneyleri yapar, telapati üzerine çalışır.

tesla 100'lerce patenti olan, zamanının ötesinde bir dahi (hatta einstein'ın rölativite teorisinde hata bulacak ve bu yıllar sonra ispatlanabilinecek kadar büyük bir dahi); ancak isminin 1920'lerden beri kitaplardan yavaş yavaş silinmesi insana "ne hikmettir" dedirtmiyor, açıkladık işte neden dedirtmiyor, nedeni işte budur, böyledir.takıntıları da son derece ilginç;
    örneğin hiç banyo yapamadan geçirdiği 20-30 günlük bir okyanusötesi yolculuk sonunda, temizlik hastalığına yakalanıyor, bir kurulandığı havluya bir daha deyemiyor.

sonra, herhangi birşeyi 3 ve 3'ün katları şeklinde yapıyor; kitleme mi yapacak, üç defa kitliyor işte.

yediği yemeklerin kübik hesaplarını yapıyor, gibi birsürü şizofrenik tavır içerisine giriyor, çıkıyor.

başladığı işi bitirme takıntısı da var; lisedeyken realist bir yazarın eserine başlıyor, yazarın 100 ciltlik eseri var, genç nikola bitirmek zorunda kalıyor, bitirince de "bir daha asla" diyor sadece, işte türkçemize bu deyim de buradan geçmiştir, tesla'nın bir cilvesi daha işte.ilk jeneratör ona aittir.westinghouse çok küçük bir paraya bu buluşu kendi patentne almıştır.edison hocasıdır ve aslında ampulü tesla bulmuştur.edison aynı zamanda teslanın çalışmalarını yürüten ve çeşitli politik hinliklrle önüne geçen bir şahıstır.tesla geçen yüzyıldaki en saygın birkaç bilimadamındandır.elektrigi radyo dalgalariylalos encilistan san fransisko'ya gonderip ampul yakmayi ba$armi$ bir dahi. nikola tesla'nin cizdigi hava bobini'ni a.b.d bugun dunyayi ufo safsatalariyla uyutmak icin kullaniyor. kanimca edison onun eline su dokemez, kendisi ayrica yugoslav'dir.bir çogumuzun gunumuz teknolojisini ona borchlu oldugumuzu bilmedigimiz. sırp asıllı olması nedeniyle asla edison kadar tanınmayan, tanınmasına izin verilmeyen hayatının son zamanlarında butun umutlarını bagladıgı chalıshması amerikan hukumeti tarafından durdurulan ( aynı chalısma su an amerikan ve ingiliz hukumetlerinin ishbirligi ile yeniden yapılmaktadır ve projenin ne amaca yonelik oldugu bellidir. ) sefalet ichinde olen hafif paranoyak ama büyük bir dahi.havadan elektrik iletmeyi başardığı iddia edilen rus bilimadamı1915 de edison ile birlikde nobel ödülüne layık görülmüş ama kabul etmemiştir.

NİKOLA TESLA

forum üyesi
    Nereden
    kayseri

beyler nicola tesla abımızı duymamıslar galıba..
    bugun kullandıgımız alternatıf akım onun eseri..
    tomas edison bılınır ama nicola pek bılınmıyor ne yazıkkı..

Surfing...

elektrik elektronikle ilgilenmeyenler için öyle. Tesla artık sihirli bir kelime haline geldi..
    Bir ulusu yok etmenin en iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir

Özel mesaj yoluyla yardım istemek Kesinlikle yasaktır

www.arectron.com

.:qıdıdan:.

1 watlık telsizin antenine 6w'lık fleorasanı yaklaştırdığında temassız halde yanar.Güç arttıkça hem uzak mesafeden hemde daha güçlü fleorasanı yakar.Birde tv verici antenlerini düşünün kw ile çıkış yapıyor, kilometrelerce uzaktaki antene birkaçmikrovolt indüklüyor.Pratikte şebeke gerilimini bu yolla taşımak hem ekonomik olmaz hemde sağlıklı olmaz.Bu gün için böyle..
    FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Emektar Konyalı
    Nereden
    Gonya

nikola tesladan bahsetmiş bir arkadaşımız. yaptığı deneylerle ve buluşlarıyla insanları şaşırtır. yaptığı güçlü bir tesla bobini ile deney yaparken 30km ötedeki kasaba jeneratörü yandı. bir diğer önemli deneyiyse 40km öteden 200 adet lambayı herhangi bir elektrik kablosu kullanmadan yakmayı başarıyor. yine bunun arkasında tesla bobini ve farklı şeyler var. tesla bobininin ışın silahı olarak kullanılabileceğini bile yazmış kendisi.

Allah hepimize mühendis olmayı nasib etsin
    By : Seyit Ali Yiğit

LinkBacks (?)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)