Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    forum üyesi

tr usb'den telefon hattındaki konuşmaları kaydetme

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım yaklaşık 2 hafta gibi bir zamandır bir konu ile uğraşıyorum konu şu telefon hattından gelen aramalardaki konuşmaları usb üzerinden pcye aktarmak ve saklamak istiyorum ama cihazla ilgili herangi birşey bulamadım.eger derseniz ses kartından al onu iki telefon hattını bağlayıp yazdığım program ile caller id ve konuşmaları kaydediyorum birbirine karıştırmadan ama bana şimdi usb den olanı lazım eğer varsada 2,4,6,8 hatta kadar bağlama ve kaydetme yok ise sadece caller id almak chipleri pek türkiye yok ama cihaz bol miktarda var ama neyle yaptıkları konusundada bir fikrim yok çünkü rakamları yüksek diye almadım.

Piedro
    misafir

Standart Ce: usb'den telefon hattındaki konuşmaları kaydetme

2-4-6-8 hat? bunu anlamadım

şöyle olabilir; modem kartlarından veya adsl modemlerden çıkartabileceğin, tel trafoları var, onun çıkışını doğrudan usb bi ses kartına bağla ve kaydet
    ikinci seçenekte; tümden gelim yapalım, usb kullanmak istiyorsun, usb protokolünü kullanman şart.. bir adet usb peripheral entegresi veya usb içeren bir pic alıp, yine tel. trafosuyla gelen sinyalleri a-d convert edip, usbden pc ye gönderebilirsin. 2.seçenek çok ciddi yazılım bilgisi gerektiriyor sonuçta pc ye de driver yazman lazım.

caller id olayı daha da karışık

sorunu tam anlayamamış olabilirim...

forum üyesi

tr Usb ses kartı

ASlında Şuan için en mantıklısı o fiyat konusundada cazip zaten yazmış olduğum program ses kartından caller id ve konuşmaları alıyor.Fakat yapanlar nasıl yapmış tabi yapanlar ses kaydetme olayını daha yapamamış sadece caller id alıyor artık hangi cip kullanıyorlar bilmiyorum internette çok aradım ama türkiyede satışı olan adam gibi bir çip yok Arkadaşımında dediği gibi hat trafoları elimde mevcut yaklaşık 200 tane çift hat bağlamalı ses kartından almalı yaptım ve gerekli yerlere verdim aslında 2 hat pek çok şirketin işini görüyor ama bunu birazdaha profesyonellik açısından usb den yapmam lazım vede4 hat bağlatılı isteyenlerde var yai bunu bir şekilde çözmem lazım.yardımcı olan yada olayan herkese teşekkürler bu konuyu çözersem tüm yazılım ve donanım desteğini forumda herkese sunacağım herkes böyle bir işten para kazanmak ister donanımda destek olan arkadaşlarada yazılımın source code ve acttivex lerinide vericem herkes bu tür işleri öğrenmeli ve inanın arkadaşlar pazarı çok geniş 5 ytl malettiğim cihazı yazılı iile berabber istediğin fiyata herhangi bir şirkete rahatlıkla satabilirsiniz.

Piedro
    misafir

hattın gerilim düşümü,, telefon çalarken 90-110VAC arası bir seviyeye çıkar,, kafama takılan şu; ses kartından caller id sinyalini almak için nasıl bir koruyucu, çıkartıcı kat yapmışlar onu ciddi merak ettim, ortada bir referans yok çünkü..
    şu ses kartından alınan caller id sinyali ile ilgili bi site veya döküman war mı, inceleyeyim..(caller id ile ilgili değil, ses kartından nasıl sinyali almışlar onu merak ettim)
    daha önceden santral projemiz vardı, maliyet yüzünden hayata geçirmek nasip olmadı
    bu konuda ben yardım ederim sana..

forum üyesi

tr Antrak yapmış

Merhaba arkadaşım bu işi reklam olmaz inş.antrak sistesinde yayınlamıştı oradan esinlenerek 1 yıl önce tek hatlısını yaptım ve birileri buna program yazdı ve su+tüp bayileri var sorunsuz çalıştı ses kartında bir zarar vermedi yapılış olarak sadece basit bir hat trafosu istersen ben devreyi sana atarım ama sen aşmışsın zaten.activex gelince
    http://www.tapiex.com/ToneEncoder.htm ve sesleri kaydetmek içinde
    http://www.tapiex.com/WaveEx.htm kullandım sinyal şiddetlerine baund denilen olay olması lazım ona göre callerid+dtmf tonlarını alabiliyor.

Piedro
    misafir

araştırmaya başlamadan bi bakayım dedim nette bu tarz proje var mı..
    http://www.elektrotekno.com/viewtopi...=16908&start=0
    http://www.eproje.com/modules.php?na...article&sid=56

forum üyesi

tr olay caller id almakla bitmiyorki

Arkadaşlar önemli olan caller id almak değil chipleri entegreleri var istediğin kadar bağla usb üzerinden caller id alsın yada portlardan önemli olan o andaki konuşmalarıda kaydedebilmek.

Piedro
    misafir

şimdi biraz-biraz anlamaya başladım
    her hattaki sinyali kontrol edip; istersen dtmf-istersen cid-istersen ses tonunu kaydetmek istiyorsun.
    yapılır yapılmasına da böyle multitask çalışacak bi mcu bulamazsın(dspic ler hariç) parça-parça yaptık diyelim, her bir parça kendi paketini ana kontrolöre gönderecek.. o kontrolörde o paketleri birleştirip usb den bilgisayara gönderecek. böyle olur... önce projeni şekillendir bi.
    ciddi boyutlarda bir proje, zor walla

Piedro
    misafir

ses kaydetmek istiyorsan
    önce ses dalgasının negatif alternansını yok etmen lazım, bi referans seçip donanımdan toplayıcı bi kat yapıp,, dalgayı pozitif alternansa çekersin.. ondan sonra kaynağın max vpp değeri+topladığın değer oranında, mcu nun ad çevirici referans girişine gerilim uygularsın. ör:16f877 için 10bit hassasiyette veriyi kaydedersin(8bit daha kolay olur).
    yine de mcu ların adc arayüzlerine oranla, adc entegrelerini kullanmayı tercih ederim.
    kaydedilen veriyi geri çağırırkende daha önce toplamını aldığın dalgayı, eksiltici bi katla eski haline çevirmen gerekir.
    akşam proteus da bişiiler hazırlamaya çalışırım. bir fikir olur

forum üyesi

Standart Konuya alaknızdan dolayı teşekkürler

Bu konuyu pek çok form sitesinede açtım ama kimse bu şekilde yaklaşımda bulunmadı çoğunluğu usb ses kartı dedi ve konu kapandı gitti sanada ayriyetten teşekkür ederim...

Piedro
    misafir

http://rapidshare.com/files/73392251...tersleyici.DSN

böyle ufak bi katla; sesin kaydedilebilir, gerilim skalasına alınmasını sağlayabilirsin.
    proteus adc0804 modülünde bug war sanırım çok uğraştırdı.
    üstteki katın çıkışını adc çevirip, akış oluşturacaz, ister kaydedersin, ister bilg. gönderirsin...
    0804 için,,, inat ettim mcu kullanmayacağım diye, free run modunda sorun çıkarıyor.

forum üyesi

tr Herşey için sağol piedro

Herşey için sağolun arkadaşalar özelliklede yardımlarını esirgemeyen piedro arkadaşıma dosyayı indirdim fakat açamadım bende hata veriyor yada benim kullandığım proteusta bir sorun olabilir dosyayı direk aç dediğimde isiste açıyor yanlışlık nedir acaba neyle açmam lazım bu dosyayı.

forum üyesi

tr yani 8bit ses kartı

Tamam dosyayı açtım benim proteusta bir problem var yani senin demek istediğin eski isa ses kartlarındaki gibi bir 8bitlik ses kartı yap ona birde driver yaz olsun bitsin diyorsun galiba doğru anlamışımdır inş.senden onay gelir gelmez yazılım aşamalarına geçicem devreyide bana bu yolladığın dosya ilemi yapıcam yoksa adc kullanıcammı yazılımın source kodlarını sana yollarım umarım başarırım gerçekten zor bir iş.

Piedro
    misafir

bendeki ver. 7.2 sp2
    isa kartlı bi makina bulabilir misin bilmiyorum,, pci desen ufak benzerlikler dışında kart tasarımı ve çalışma mantığı isa dan farklı.. daha önce bi proje için uğraşmıştım..
    bu gönderdiğim kat sadece sesi kaydedilebilir gerilim skalasına yükseltiyor. daha önce bu entegreyi kullanmadım ama adc0804 te data ground la, analog ground farklı.. pozitif-negatif referanslar bu kat olmadan da ayarlanabilir.. datasheet e bakmak lazım..
    bu katın arkasına iyi bi adc tasarımı gerekiyor.. gerçi piyasada en çok bulunan adc 0804 bunun da max. çözünürlüğü 640khz,, tel. ses sinyalinden 22-11khz flan geliyor olması lazım.. çok rahatlıkla-hatasız çevrim yapılabilir..
    adc0808 var o da shift register lı.. ona da bi bakalım,, olmazsa onu kullanalım(çözünürlüğü bilmiyorum).. hemde 8 kanal adc var paket üzerinde..
    benim diyeceğim şu,, bak proteus da dikkatini çektiyse.. usb simulasyonu war.. bu projeyi kat-kat tasarlayıp,, ana kontrolörü de pic18f serisinden usb arayüzü olan bi picle yapmak.. driver içinde hiç öyle mac. kod seviyelerinde uğraşmaya gerek yok, ccs c derleyicide, generic bi driver old. hatırlıyorum... yalnız bunda da dikkat edilecek bir nokta war.. 18f serisi picler usb full speed(yani 12 Mb/s=1500 KB=1,5 MB/s flan yapar) çok kanallı ses kaydetmek istediğimizde bu bandwidth yetecek mi,, iyi hesap yapmak lazım..
    farklı bir arayüz düşün istersen,, kart işi mantıklı aslında..

forum üyesi

Standart Cevap: usb'den telefon hattındaki konuşmaları kaydetme

iyi güzelde nerde bunun devresi

forum üyesi
    Nereden
    antalya

Standart Cevap: usb'den telefon hattındaki konuşmaları kaydetme

bende telefon ile ses kartının mic veya line in girişinden bir bağlantı ile yapılan konuşmaların kaydını yapan bi devre sanmıştım ...hani bazı firmaları arayınca örnek elektrobilime hoş geldiniz yapacağınız tün konuşmalar müşteri memnuniyeti açısından kayıt altına alınmaktadır............falan veya evde bilgisayar sürekli açık diyelim olmadı iş yerinde adam ya ben o malzemeyi demediydim şunu dediydim dedi telefonda sipariş yanlış alınmış.abi yaa ne yanlışı bak en son görüşmemiz şu tarihteydi senle ses kaydımız mevcut....gibi...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler